Nie każde mieszkanie posiada na tyle przestrzeni, by stworzyć osobne pokoje dla obu dzieci. Z tego względu najczęściej dla rodzeństwa urządza się wspólną sypialnię. Może być to dobre rozwiązanie dla naszych dzieci, jeśli tylko dopilnujemy, by ich wspólny pokój był odpowiednio urządzony. O czym należy wtedy pamiętać?

Wydzielenie przestrzeni

We wspólnej sypialni jest niezwykle ważne, aby każde z dzieci miało własną przestrzeń. Wyodrębnijmy osobny kąty, w których dzieci będą mogły rozwijać swoje zainteresowania i przechowywać cenne drobiazgi. Jeśli każde z rodzeństwa będzie miało swoje biurko czy szafę, zmniejszą się szansę na powstanie konfliktów związanych z dzieleniem się rzeczami. Dajmy ponadto im możliwość na to, by mogły wyrażać siebie i personalizować swój pokój.

Sypialnia dla rodzeństwa - o czym należy pamiętać?Strefa zabawy i strefa nauki 

Ten aspekt jest istotny w pokoju każdego dziecka, nie tylko rodzeństwa. W sypialni powinna być uwzględniona zarówno strefa zabawy, jak i nauki. Nie powinno się ich łączyć, ponieważ gdy dziecko będzie miało zabawki na biurku przeznaczonym do robienia zadań, nie będzie umieć się skupić.

Dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie dwóch biurek – dziecku zdecydowanie łatwiej przyjdzie skoncentrowanie się we własnej przestrzeni, gdy nie będzie poganiane przez swojego brata czy siostrę. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakim wieku są nasze pociechy – jeśli jest między nimi spora różnica wieku, jedno biurko wystarczy. Wtedy jednak należy wyznaczyć odpowiednią strefę zabawy dla młodszego. Widoczny, jasny podział to konieczność, bo to przyczyni się do trzymania się zasad przez dzieci.

Łóżko piętrowe – czy to dobry pomysł?

Nie ma wątpliwości, że sen dla dzieci jest niezwykle ważny. Dobre wysypianie się pomoże im zdrowo się rozwijać. Będą mieć więcej energii, aby przeżywać nowe doświadczenia i ćwiczyć swoje pasje.

We wspólnej sypialni może nie być wystarczająco dużo miejsca na dwa łóżka. Wtedy z pomocą przychodzi sprytne rozwiązanie, jakim jest łóżko piętrowe. Czy to dobry pomysł?

Łóżko piętrowe bez wątpienia zaoszczędzi nam dużo przestrzeni. Może być też ciekawym dodatkiem. Warto wybrać taki model, który będzie podobał się naszym pociechom, ale z drugiej strony będzie też estetyczny i funkcjonalny. Łóżko piętrowe dla maluszków powinno mieć solidne barierki, aby nic się im nie stało. Jeśli jednak kupujemy łóżko dla starszych dzieci, postawmy raczej na solidną barierkę i dużo miejsca.

Łóżko piętrowe wiąże się z wyborem, kto będzie spał na górnej części. Zdecydowana większość dzieci chce zająć górne łóżko, które stanie się dla nich własnym fortem i przestrzenią niedostępną dla innych.

Niezbędne będzie zaopatrzenie się w artykuły sypialniane, które zapewnią dzieciom komfortowy sen. Na ich posłania idealnie sprawdzi się prześcieradło z gumką, które nie będzie się gnieść. Weźmy pod uwagę, że coraz więcej dzieci ma różnego rodzaju alergie. Wtedy koniecznie zainwestujmy w takie produkty jak kołdra antyalergiczna, dzięki której wypoczynek będzie bezpieczny i zdrowy.

Bardzo ważny jest również wybór dobrego materaca. Postawmy na modele, które są specjalnie przystosowane do potrzeb dzieci. Dopasujmy odpowiedni rozmiar oraz twardość, dzięki której dzieci nie będą musiały zmagać się z bólem kręgosłupa czy wadami postawy.

Wspólna sypialnia dla rodzeństwa może być miejscem zabawy i swobody. Zwróćmy uwagę na to, by każde z dzieci posiadało własną przestrzeń i czuło się komfortowo. Dzięki temu łatwiej będzie im funkcjonować we wspólnej sypialni.