Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością oraz odpowiednią długością. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kwestia ta w dużej mierze zależy od wieku użytkownika. Warto jednak się właściwie wyspać, gdyż zdrowe sen korzystnie oddziałuje na cały organizm człowieka. A w jaki komfort zwiększyć komfort wypoczywania seniora i dziecka.

Ile powinno spać dziecko?

Sen jest ważny dla dziecka, gdyż pozwala na prawidłowy rozwój dziecka, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, dostarcza energii do zabawy oraz odkrywania świata. Z uwagi na te wszystkie czynniki, dzieci powinny spać o wiele dłużej, niż dorośli czy seniorzy. Szacuje się, że:

  • noworodki (0-3 miesięcy) powinny przesypiać 14-17 godzin na dobę,

  • niemowlęta (4-11 miesięcy) powinny przesypiać 12-15 godzin na dobę,

  • małe dzieci (1-2 lata) powinny przesypiać 11-14 godzin na dobę,

  • przedszkolaki (3-5 lat) powinny przesypiać 10-13 godzin na dobę,

  • starsze dzieci (6-13 lat) powinny przesypiać 9-11 godzin na dobę.

Dlaczego sen jest ważny dla seniora?

Jak zwiększyć komfort snu seniora i dziecka?Według badań, seniorzy, czyli osoby 65+ powinny przesypiać około 7-8 godzin na dobę. Próg ten związany jest z obniżoną aktywnością fizyczną. Jednak do zdrowego wysypiania się nie wystarczy kanapa – tutaj również warto zainwestować w wygodne i komfortowe łóżko z materacem. Dlaczego? Dzięki odpowiednim produktom, a zwłaszcza właściwie dopasowane podłoże do spania, seniorzy mają gwarancję:

  • redukcji dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa,

  • zminimalizowania ryzyka pojawienia się wad postawy,

  • zapobiegania rozwijania się schorzeń kręgosłupa.

Jak skomponować wygodne łóżko?

Wygodne łóżko to zdrowy sen. Zatem komponując łóżko dla dziecka lub seniora, warto uwzględnić jego osobiste potrzeby oraz preferencje. W ten sposób wybrane akcesoria sypialniane będą mogły w prawidłowy sposób pełnić swoją funkcję. A na czym warto się skupić?

Materac

Niezależnie od wieku, warto wyposażyć łóżko dziecka i seniora w odpowiednio dopasowany materac do spania. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, iż gwarantuje on najlepsze wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Co więcej, tego typu produkty zapewniają regenerację mięśni, przez co rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Na rynku znajdziemy wiele modeli, z czego każdy z nich różni się budową oraz właściwościami. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć najlepszy model!

Kołdra i poduszka

Kołdry dla dzieci i seniorów pozwalają na przyjemne otulenie ciała użytkownika, a także zapewniają komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiegają przegrzewaniu się oraz wychłodzeniu ciała. Natomiast jeśli chodzi o poduszkę, to gwarantuje ona najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pamiętajmy jednak, że nie należy wyposażać w nią łóżeczka dziecięcego przed ukończeniem drugiego roku życia, gdyż zwiększa ona ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Nakładka higieniczna

Nakładka higieniczna na materac może pełnić wiele funkcji – zarówno w łóżku dziecięcym, jak i osoby starszej. Przede wszystkim zwiększa komfort wypoczynku poprzez zagwarantowanie higienicznego środowiska. Poprzez odpowiednie dopasowanie twardości, możemy również zmienić komfort wypoczynku. Wybierając modele wodoodporne, dodatków zmniejszamy ryzyko zawilgocenia materaca na skutek, np. nietrzymania moczu lub przecieku w pieluszce.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w ogólnym rozrachunku na sen poświęcamy aż ⅓ swojego życia. Z uwagi na to, warto już od najmłodszych lat stawiać na wysokiej jakości wypoczynek, który korzystnie wpływa na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia!