Zdrowy sen w kontekście naturalnej regeneracji organizmu jest niezwykle ważny zarówno dla osób uprawiających sport amatorsko, jak i zawodowo. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak te czynniki, czyli sport oraz sen wpływają na siebie. Zatem, o czym warto wiedzieć przy aktywnym trybie życia? 

Czym jest zdrowy sen? 

Zdrowy sen to współcześnie dość popularny temat. Wszystko z uwagi na fakt, iż w znacznym stopniu oddziałuje na wiele aspektów naszego życia. Jednak zaczynając od początku – czym tak naprawdę jest zdrowy sen? Mowa o nim, gdy budzimy się wypoczęci i pełni energii na kolejny dzień. Pozwala on na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także poprawę kondycji naszego ciała zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Niestety, aby móc się zdrowo wyspać, nie wystarczy jedynie położyć się do łóżka i zasnąć. Poprzez przestrzeganie zasad higieny snu, czyli zbioru norm i zachowań, które poprzez regularne wykonywanie korzystnie wpływają na jakość długość oraz głębokość snu, możemy zdrowo wypocząć. Do nich zaliczyć można takie kwestie, jak:

 • lekkostrawna kolacja, najlepiej spożyta trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
 • odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się z dopasowanych pod kątem osobistych potrzeb i preferencji elementów,
 • ograniczenie drzemek w ciągu dnia, które mogą rozregulować nasz zegar biologiczny.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że również aktywność fizyczna w pozytywny sposób wpływa na sen. Jak?

Sen i aktywność fizyczna – jak na siebie oddziałują? 

Aktywny tryb życia a odpowiednio urządzona sypialniaPo dobrym treningu czujemy przypływ energii i szczęścia. Poprzez zmniejszenie negatywnych emocji czy uczuciu samorealizacji często zapominamy o tym, aby zapewnić sobie odpowiednią regenerację. Umożliwia ja przede wszystkim zdrowy sen, który dodatkowo zapewni nam energię na cały dzień! Warto również zaznaczyć, że w czasie głębokiej fazy snu nasz organizm wydziela somatotropinę, która odpowiada m.in. za rozrost masy mięśniowej czy właśnie odbudowę uszkodzonych tkanek. Z drugiej strony, regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają, a także pozytywnie oddziałują na jakość, długość i głębokość snu. Wszystko z uwagi na fakt, iż rozluźnia mięśnie, pozwala na dotlenienie organizmu, a także po prostu męczy, przez co łatwiej możemy zasnąć. Jednak aktywność fizyczna może również negatywnie oddziaływać na sen. Skąd taki paradoks? Otóż wynika on z wykonywania treningu w godzinach wieczorowych. Aby tego uniknąć, warto zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej przed snem lub zaplanować ją około 3-4 godzin przed. W ten sposób będziemy mogli także spożyć posiłek potreningowy.

Jak urządzić sypialnię, aby móc się zdrowo wyspać? 

Chcąc zadbać o zdrowy sen, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na aranżację sypialni. Obejmuje to takie kwestie, jak:

 • styl wnętrzarski – idealnie sprawdzi się tutaj styl skandynawski, klasyczny lub industrialny, które korzystnie wpływają na wypoczynek,
 • kolory – najlepiej postawić na stonowane lub pastelowe barwy, które wyciszą nas i pomogą zasnąć,
 • układ i dobór mebli – odpowiednio zagospodarowana przestrzeń również przekłada się na komfort snu,
 • dodatki – świece zapachowe, rośliny produkujące tlen w nocy czy rolety pozytywnie oddziałują na jakość snu oraz szybkość zasypiania.

Urządzając sypialnię, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które w znaczny sposób oddziałują na zdrowy sen. Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednio skomponowane łóżko, które uwzględnia potrzeby osoby aktywnej. A z czego się składa?

Znaczenie materaca dla sportowców

Materace dla sportowców to produkty, które wyróżniają się szczególnymi właściwościami oraz określonymi parametrami. Można je wybrać spośród wielu modeli dostępnych na współczesnym rynku. Jednak, czym powinien się wyróżniać? Tego typu modele przede wszystkim powinny charakteryzować się stabilnym wsparciem kręgosłupa na całej długości poprzez idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Co więcej, zarówno jego budowa, jak i właściwości powinny gwarantować właściwą regenerację całego organizmu. Są to dwie najważniejsze dla osób uprawiających sport kwestie. Z uwagi na wypełnienie, możemy rozważyć trzy warianty, do których zaliczyć można:

 • materace piankowe – zapewnia przyjemne otulenie, minimalizuje nacisk na ciało oraz zapewnia odpowiedni przepływ krwi w organizmie,
 • materace sprężynowe – gwarantują stabilne podparcie ciała i elastyczność punktową,
 • materace hybrydowe – łączą najlepsze cechy modeli piankowych oraz sprężynowych.

Wiele właściwości wynika właśnie z rodzaju zastosowanego wypełnienia, jednak niemalże wszystkie nowoczesne modele odznaczają się antyalergicznością i higienicznością.

W jakie akcesoria sypialniane warto zainwestować? 

Materace do spania to oczywiście główny element wyposażenia każdego łóżka, a tym samym sypialni. Niestety, sam nie jest w stanie zagwarantować nam w pełni komfortowego i zdrowego wypoczynku. Dlaczego? Otóż można spać na samym materacu, jednak niekoniecznie musi być nam wygodnie. Z uwagi na to, warto postawić na akcesoria sypialniane, które są dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Zaliczyć do nich można, chociażby coraz to popularniejsze ochraniacze na materac, które są dostępne jako nakładki higieniczne na materac. Odpowiadają za utrzymanie w czystości podłoża do spania, a w zależności od tkaniny, z jakiej są wykonane, także zapobiegają zawilgoceniu. Oprócz tego warto postawić na:

 • stelaż, który poprawia komfort snu, wspiera materac oraz zwiększa trwałość,
 • poduszkę, która pozwala na właściwe wsparcie głowy, barków czy kręgosłupa szyjnego,
 • kołdrę, która zapewnia właściwy komfort termiczny w czasie snu,
 • pościel i prześcieradło, które dodatkowo wpływają na komfort oraz higienę snu.

Mówi się, że sport to zdrowie. Jest to oczywiście prawda, gdyż korzystnie oddziałuje on na wiele układów w naszym organizmie. Warto jednak pamiętać, aby również zadbać o zdrowy wypoczynek, ponieważ to właśnie on m.in. pozwala zregenerować się mięśniom, które pracowały. Nie da się ukryć, że zarówno aktywność fizyczna, jak i sen wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego należy odpowiednio dbać o oba aspekty.