Mogłoby się wydawać, że praca w biurze jest zdecydowanie mniej obciążająca dla kręgosłupa niż zadania wykonywane podczas pracy fizycznej – niestety w większości przypadków tak nie jest. Przebywanie 8 godzin w pozycji siedzącej odbija się niekorzystnie na pracy układu mięśniowego i szkieletowego. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet przy siedzącym trybie życia można zachować zdrowe plecy i uniknąć dyskomfortu! Tylko jak to zrobić?

Dlaczego praca siedząca wywołuje ból kręgosłupa?

Ludzkie ciało jest stworzone do tego, aby się ruszać. Ośmiogodzinny zastój wpływa negatywnie na mięśnie, kręgosłup, a także na układ krążenia. Mięśnie brzucha, pleców i pośladków ulegają znacznemu osłabieniu, a lędźwie i szyja pozostają często w nieustannym napięciu. Na dłuższą metę wiąże się to nieodłącznie z dyskomfortem i bólem. Z kolei krew nie przedostaje się między narządami tak sprawnie, jak dzieje się to u osób, które w ciągu dnia się dużo ruszają. Tym samym organizm wolniej pozbywa się toksyn i produktów przemiany materii, a zmiany degeneracyjne następują stosunkowo szybko. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego wpływa również na stan kręgosłupa. Żyły są bowiem bardzo istotnym elementem, który łączy się ze strukturą rdzenia kręgowego i kanałów kręgowych. Dodatkowym długofalowym skutkiem pracy siedzącej jest powstawanie wad postawy. Zamykanie się klatki piersiowej może nie tylko wiązać się z bólem pleców, ale również powodować nieprzyjemne schorzenia w obrębie układu oddechowego. Warto pamiętać, że dodatkowo aż ⅓ doby spędzamy w łóżku, w pozycji leżącej! Nieodpowiednio dobrany materac może jeszcze bardziej pogłębić problemy osób spędzających 8 godzin dziennie za biurkiem. Dlatego wykonując tego rodzaju pracę, należy kupić dobry materac – o wyborze egzemplarza wpływającego korzystnie na stan kręgosłupa przeczytasz na stronie https://materac-ortopedyczny.pl/.

Praca w biurze, a sen

Praca biurowa, a ból pleców - jak zniwelować negatywne skutki zdrowotne siedzącego trybu życia?Osoby pracujące w biurze, które nie dbają o kręgosłup, mogą zmagać się z różnymi, uciążliwymi problemami, które wykraczają poza schorzenia układy ruchu. Jednym z kłopotów są zaburzenia snu. Dyskomfort związany z brakiem odpowiedniej ilości ruchu i powstawaniem nieprawidłowości w układzie mięśniowo-szkieletowym może utrudniać zasypianie i wywoływać nadmierne wybudzanie się. Znacząco zmniejszy to efektywność snu i wpłynie na pogorszenie nastroju. Dodatkowo – powstanie błędne koło. Praca siedząca wywoła ból kręgosłupa, a podczas snu – w szczególności na niewygodnym materacu – dolegliwości będą się pogłębiały. Bardzo ważne jest więc wyposażenie sypialni w meble i akcesoria wysokiej jakości – takie jak te, które oferuje marka https://hilding.pl. Ciało, które w godzinach nocnych otrzymuje odpowiednie podparcie jest mniej narażone na ból i dyskomfort, a materac dopasowany do potrzeb użytkownika może nawet nieco zmniejszać negatywne skutki związane z dużą ilością godzin spędzanych w pozycji siedzącej.

Co robić, aby praca siedząca nie była obciążająca?

Istnieje wiele sposobów, które mogą sprawić, że praca siedząca nie będzie aż tak obciążająca. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego dnia, aby obowiązki zawodowe nie wiązały się z dyskomfortem i z rozwojem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu mięśniowo-szkieletowego?

  • Ergonomiczne stanowisko pracy – wygodne krzesło, na którym można usiąść zachowując naturalną pozycję ciała, to podstawa wyposażenia biura przyjaznego pracownikowi. Warto tak rozmieścić wszystkie przedmioty na biurku, aby możliwe było siedzenie prosto, bez ciągłego obracania głowy. Należy też dbać o zachowywanie przez większość czasu prostej postawy.
  • Regularne przerwy – kluczem do uniknięcia dyskomfortu jest robienie regularnych przerw. Podczas nich należy wstać i przejść się lub wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
  • Ruch po pracy – niezbędne jest wprowadzenie do swojej codziennej rutyny regularnego ruchu. Czasem wystarczy nawet rezygnacja z podróżowania komunikacją miejską i przyzwyczajenie się do spacerów.
  • Rozciąganie – przed wyjściem do pracy warto poświęcić kilkanaście minut na stretching. Z reguły pomaga on w uwalnianiu napięć.

Jak poradzić sobie z dyskomfortem?

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z dyskomfortem. Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie zdrowych nawyków wskazanych powyżej. A co jeśli okazały się nieskuteczne lub niewystarczające? Kolejnym krokiem może być zainwestowanie w wygodną, ergonomiczną poduszkę – ich szeroki wybór jest dostępny na https://sleepinghouse.pl/71-poduszki. Jest to szczególnie ważne dla osób, które odczuwają ból w szyjnym odcinku kręgosłupa. W przypadku poważniejszych problemów warto zwrócić się po pomoc do fizjoterapeuty, a także korzystać z domowych metod umożliwiających rozluźnienie poszczególnych partii mięśniowych. Szczególnie skuteczna może okazać się akupresura lub rolowanie.

A co po pracy?

Duże znaczenie ma też sposób spędzania czasu po godzinach pracy. Ważne jest to, aby zapewnić ciału optymalną ilość ruchu. Najlepsze będzie oczywiście uprawianie sportu. Korzystny wpływ na stan kręgosłupa ma m.in. pływanie. Jednak osoby, które nie potrafią znaleźć dyscypliny idealnej dla siebie, mogą poprzestać na spacerach. Przynajmniej godzina maszerowania o średniej intensywności wpłynie korzystnie na funkcjonowanie mięśni, układu oddechowego i krwionośnego. Z kolei destrukcyjny wpływ na kręgosłup ma przebywanie w pozycji siedzącej i leżącej po powrocie do domu. Zdecydowanie należy tego unikać! Warto zdawać sobie sprawę z tego, że brak jakiegokolwiek ruchu wiąże się nie tylko z dyskomfortem i bólem w okolicy kręgosłupa, ale również zwiększa ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie czy miażdżycę.

Ruch to zdrowie! I jest najskuteczniejszym remedium na dolegliwości bólowe związane z wykonywaniem pracy siedzącej. Zdecydowanie warto wprowadzić do swojego planu dnia aktywność fizyczną, a w razie potrzeby – dbanie o swój układ ruchu wzbogacić o wizyty u fizjoterapeuty.

Przecztaj także: