Twój maluszek już nieco urósł i nadszedł czas, by jego dziecięce łóżeczko z wysokimi szczeblami zastąpiło posłanie z prawdziwego zdarzenia? Przed Tobą trudny wybór. Pierwsze łóżko dla dziecka to jeden z najważniejszych mebli, które wpływa na komfort i bezpieczeństwo malucha. Przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które sprawiają, że łóżeczko dla małego śpiocha jest naprawdę wygodne i sprzyja regenerującemu wypoczynkowi. O czym warto pamiętać podczas poszukiwań pierwszego łóżka? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Wielkość. Dopasowane czy rosnące?

Kolejne lata życia Twojego dziecka będą oznaczały pędzący wzrost rozwojowy. Co kilka miesięcy zmieniać będziecie ubrania, a także buty malca, który będzie rósł jak na drożdżach. Szybkie zmiany w ciele dziecka warto mieć na uwadze także przy wyborze dziecięcego łóżeczka. Musimy zdecydować się na to, czy dobrać posłanie dopasowane do obecnego wzrostu dziecka, czy postawić na łóżko na wyrost, czyli materac dużo większy od naszego małego człowieka. Każde z tych rozwiązań ma swoje atuty i minusy — dziecięcy materac, który znaleźć można na przykład tutaj: https://abcsnu.pl/15-materace-dzieciece, zapewni maluchowi jak najlepsze dopasowanie i podparcie, dbając o zdrowie jego snu. Jednak decydując się na taki materac, już za kilka sezonów będziemy musieli liczyć się z jego zmianą na większy. Jeśli postawimy na klasyczny rozmiar łóżka do sypialni dziecięcej, maluch może czuć się na nim niepewnie. Z pewnością nie będzie on jednak ograniczał jego swobody ruchu we śnie i zadba o wygodę przez wiele lat. Na jakie łóżko najlepiej jest więc się zdecydować? Przeanalizujmy plusy i minusy każdego z tych rozwiązań, by zdecydować, co lepiej sprawdzi się w naszym domu. Wybierzmy łóżko, które zapewni dziecku wystarczającą przestrzeń do spania i poruszania się, a jednocześnie nie będzie zbyt przytłaczające.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwsze łóżko dla dziecka. Na to zwróć uwagęNajważniejsze w łóżeczku dziecięcym jest bezpieczeństwo. Łóżko dla naszej pociechy powinno być solidnie wykonane, a także stabilne, tak żeby chronić dziecko przed uszkodzeniami konstrukcji. Istotny jest także materiał, z którego wykonane jest posłanie. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy przyznano mu odpowiednie certyfikaty świadczące o wolności od szkodliwych substancji, takich jak toksyczne kleje, farby czy lakiery. W zależności od wieku czy stylu spania naszej pociechy zwróćmy uwagę także na zabezpieczenia łóżka, takie jak barierki ochronne czy zagłówki chroniące przed wypadnięciem z łóżeczka. Wreszcie, zanim zdecydujemy się na dany model łóżka, sprawdźmy, czy wszystkie jego elementy są odpowiednio zamocowane i nie stanowią zagrożenia dla malucha. Poszukajmy ostrych kątów, niewyszlifowanych powierzchni z czyhającymi na małe łapki drzazgami czy wystających śrub i gwoździ. Wszystko o tym, jakie zabezpieczenia powinno mieć dobrze wykonane łóżko, przeczytać można tutaj: https://nawierzchniowe-materace.pl/.

Funkcjonalność łóżeczka

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka do dziecięcej sypialni, jest jego funkcjonalność. Rosnące dziecko to coraz więcej rzeczy, które muszą znaleźć swoje miejsce. Zabawki, ubrania czy nawet akcesoria sypialniane schować możemy nie tylko w szafach, czy przeznaczonych do przechowywania pudłach, ale także w łóżkach. Możemy wybrać takie posłanie do pokoju dziecięcego, które będzie oferować miejsce do przechowywania we wbudowanych szufladach czy podnoszonej przestrzeni pod materacem. To drobny dodatek, który może znacząco wpłynąć na wygodę naszego codziennego funkcjonowania w sypialni dziecięcej.

Funkcjonalne łóżeczko to także takie, które zmienia się wraz z potrzebami naszej pociechy. Pamiętajmy o tym, by wybrać takie posłanie, które będzie służyło nie tylko jako miejsce nocnego wypoczynku, ale także bezpieczna przestrzeń zabaw. Możemy postawić także na regulowaną ramę łóżka, dzięki której będziemy mogli powiększać łóżeczko wraz z kolejnymi centymetrami wzrostu naszych dzieci.

Dziecięcy design

Podczas dyskusji o łóżeczkach dziecięcych nie można zapomnieć także o niezwykle istotnej kwestii, czyli o designie. Na rynku wyposażenia sypialnianego znajdziemy całą masę łóżeczek w fantazyjnych kształtach — od samochodów wyścigowych i tygrysów, po domki czy romantyczne propozycje wyciągnięte wprost z bajki o księżniczkach. Wszystkie te ramy łóżek mogą okazać się świetnym dodatkiem do dziecięcej sypialni, który zachęci malucha do spania we własnym łóżeczku bez mamy i taty. By stworzyć dziecku zachęcającą przestrzeń do wypoczynku, nie musimy inwestować jednak w najdroższe rozwiązania wnętrzarskie. Wystarczy nieco wyobraźni i chęci, by przemienić zwykłe łóżeczko w mebel wprost z katalogu o projektowaniu dziecięcych wnętrz. Jak to zrobić?

Możemy postawić na specjalne naklejki na meble, z pomocą których wyczarujemy kolorowe zagłówki czy ścianki łóżka. Jeśli jesteśmy uzdolnieni artystycznie, nie bójmy się także pomalowania łóżka na wybrany przez nas wzór. W całym procesie może uczestniczyć również pociecha — to świetna zabawa, która rozwija kreatywność. Bez problemu możemy zamontować także inne dodatki, które przekonają naszą pociechę do jej nowego łóżeczka. Baldachim z lekkiej firanki spodoba się wielu dzieciom, a rozwijana zasłona na łóżko stanie się nie tylko sypialnianą ozdobą, ale także wiernym kompanem dziecięcych zabaw. Rozwieszone nad dziecięcym łóżkiem fluorescencyjne gwiazdki lub zawieszki — na przykład w kształcie planet czy motyli — przyniosą dzieciom mnóstwo uciechy.

Sypialniane wyposażenie

Pamiętajmy o tym, by oprócz łóżeczka zadbać także o inne elementy wyposażenia dziecięcej sypialni. Dla komfortu snu małego człowieka niezwykle istotny jest nie tylko materac, ale również inne dodatki. Ważna jest kołdra, która powinna zapewniać maluchowi odpowiednią ciepłotę, jednocześnie chroniąc go przed nieprzyjemnym przegrzewaniem się i nocnym poceniem, prowadzącym do przeziębień. Istotna jest także ergonomiczna poduszka, która odpowiada za zapewnienie bezpiecznej pozycji szyi i karku we śnie. Dzięki niej nasza pociecha nie będzie skarżyć się na ból wywołany niewygodną pozycją snu. Zadbajmy także o to, by pościel naszego dziecka była uszyta z naturalnych i przewiewnych materiałów. Często kolorowe pościele z nadrukami postaci z ulubionych bajek naszych pociech uszyte są ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Postarajmy się dobrać taką pościel, która połączy aspekt estetyczny z odpowiednią jakością wykonania i materiału. Gdzie najlepiej jest szukać odpowiedniego wyposażenia do dziecięcych sypialni? Postawmy na sprawdzone sklepy, które dbają o jakość i solidność wykonania produktów, takie jak ten: https://hilding.pl/.

Materiał partnera abcsnu.pl