Na pewno każdy z nas słyszał o grejpfrucie. Jest to owoc tropikalny o charakterystycznym, słodko-kwaśnym smaku. Posiada nutę goryczy, która nie każdemu odpowiada. Jednak pomimo swojego unikalnego smaku, ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, a wynika to z bogatego składu. Jednak coraz więcej mówi się o tym, że wchodzą one w interakcję z licznymi lekami. A z czego wynikają tak niebezpieczne połączenia?

Dlaczego grejpfruty są tak popularne?

Obecnie uważa się, że grejpfrut jest jednym z najzdrowszych owoców cytrusowych. Jest to roślina pochodząca z Archipelagu Malajskiego i powstała poprzez skrzyżowanie pomarańczy olbrzymiej z pomarańczą chińską. Z biegiem lat owoc ten był dalej modyfikowany, wskutek czego powstały trzy odmiany:

  • odmiana czerwona – ma gorzko-kwaśny smak i jest soczysty miąższ,
  • odmiana żółta – ma kwaśny smak i jest soczystą owocnię,
  • odmiana zielona – ma słodki smak i jest średnio soczysta.

Obecnie mówi się o tym, że warto regularnie jeść grejpfruty. NIc dziwnego, dzięki licznym związkom są w stanie wpłynąć na prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększyć wydzielanie soków trawiennych, co wspomaga trawienie. A dlaczego są tak popularne?

Bogaty skład

Niezaprzeczalnie grejpfrut to owoc bogaty pod kątem mikro- oraz makroskładników. Jego regularne spożywanie pozwoli na uzupełnienie niemalże wszystkich niedoborów odżywczych w naszym organizmie. W ten sposób poprawi samopoczucie i stan zdrowia.

Idealny owoc dla cukrzyków

Osoby zmagające się z cukrzycą nie mogą spożywać wszystkich owoców. Jednak grejpfrut znajduje się na liście produktów zalecanych! Wynika to z faktu, iż podana niski indeks glikemiczny. Co więcej, mogą regulować poziom glukozy we krwi!

Grejpfruty a leki - poznaj niebezpieczne połączeniaWspomagacz odchudzania

Dla osób odchudzających się dobrą informacją jest fakt, iż owoc ten zawiera w swoim składzie błonnik. Dzięki niemu zapewniają uczucie sytości. Ponadto zawierają małą ilość kalorii, a dużo wody. Oznacza to, że sprzyjają odchudzaniu.

Oczyszczacz organizmu

Być może zaskoczy nas fakt, iż grejpfruty mają działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że oczyszczają organizm, a zwłaszcza wątrobę z toksyn. Poprzez stymulacyjny wpływ na enzymy wątrobowe, zwiększają działanie ochronne i zwiększają poziom antyoksydantów.

Doskonałe rozwiązanie na lato

W upalne dni szukamy produktów spożywczych, które są w stanie ugasić nasze pragnienie. Idealną propozycją jest tutaj grejpfrut, który zawiera duże ilości wody! A ponadto, w jego składzie znajdziemy składniki zmniejszające możliwość powstania oparzeń słonecznych.

Grejpfrut a leki – co warto wiedzieć?

Jak się okazuje, w procesie transformacji, czyli metabolizmu leków, najważniejszą rolę odgrywają enzymy z grupy cytochromu P-450. Dlaczego o nich mowa? Jak się okazuje, pewne produkty spożywcze mogą powodować zmianę ich aktywności, przez co mamy do czynienia z metabolicznymi interakcjami pokarmu z lekiem. W skład grejpfruta wchodzi naryngenina i kwercetyna, które hamują ich aktywność. Przekłada się to na gwałtowny wzrost stężenia leku we krwi, co może prowadzić do stanów zagrożenia życia. A przy jakich lekach należy unikać grejpfruta? Do nich przede wszystkim zalicza się:

  • leki stosowane w nadciśnieniu, w tym blokery kanału wapniowego,
  • leki przeciwhistaminowe, czyli antyalergiczne,
  • leki hipolipemiczne, takie jak lowastatyna czy symwastatyna,
  • leki przeciwwirusowe stosowane w terapii HIV i AIDS,
  • leki stosowane w immunosupresji, takie jak cyklosporyna.

Rezygnacja z grejpfruta a zmiana stylu życia

Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do regularnego spożywania grejpfruta, to warto go odstawić. W końcu może zmniejszyć skuteczność naszej terapii, a to przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia. Jednak, jakie mamy inne alternatywy? Przede wszystkim warto zmienić swój styl życia i uwzględnić trzy najważniejsze czynniki.

Zdrowia dieta

Potrzebne nam składniki odżywcze nie można dostarczyć nie tylko z pomocą grejpfrutów czy suplementów, ale także odpowiednio zbilansowanej diety. W tym celu warto udać się do dietetyka, który dobierze nam tak jadłospis, aby wyrównać wszelkie niedobory.

Ruch

Aktywność fizyczna to sekret dobrego samopoczucia i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Warto zatem już dziś wprowadzić więcej ruchu, np. w postaci spacerów, jazdy na rowerze czy też treningów na siłowni.

Efektywny wypoczynek

Zdrowie zależy również od efektywnego wypoczynku. W tym celu warto zainwestować w dobry http://ortopedyczny-materac.pl/ lub inne modele dostępne na https://abcsnu.pl/10-materace. Poprzez dopasowanie ich do swoich potrzeb, zapewnimy sobie zdrowy sen.

Grejpfrut to jeden z lepszych owoców, jakimi możemy się zajadać cały rok. Jednak wchodzi w interakcję z licznymi grupami leków. Zatem, jeśli chcemy regularnie spożywać sok z grejpfruta, to warto udać się lekarza i zapytać, czy aby na pewno nie wchodzi on w interakcję z naszymi lekami.

Przeczytaj także: W jakim stylu urządzić sypialnię?