Bez dwóch zdań urządzania mieszkania to spore wyzwanie. Należy zatem usiąść i dokładnie zastanowić się, jak poszczególne prace mają przebiegać. Jest to niezwykle ważne, gdyż sam proces jest wieloetapowy, a w przypadku mieszkań w stanie deweloperskim – musimy wykończyć wszystkie pomieszczenia. Jednak, na czym dokładnie polega urządzanie mieszkania oraz od czego zacząć?

Gdzie szukać inspiracji przy urządzaniu domu?

Pierwszym krokiem w urządzaniu domu lub mieszkania jest znalezienie inspiracji. Tak naprawdę w pewnym wieku każdy z nas zaczyna zwracać uwagę na to, co mu się podoba, a co neguje w czyimś domu. Wówczas pojawiają się myśli, jak byśmy chcieli, aby nasze miejsce miało wyglądać. To już ten etap, w którym możemy przenieść swoje fantazje do rzeczywistości! A co, gdy tak naprawdę nie mamy żadnego pomysłu? Nie ma się co martwić, w końcu w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów, w tym:

  • zainspirowanie się katalogami dostępnymi w sklepach z meblami – prezentują one różnego rodzaju rozwiązania, które mogą nam się spodobać. Wówczas możemy przenieść je do swojego pomieszczenia lub wykorzystać układ mebli jako bazę do swojego osobistego projektu,
  • zobaczyć gotowe pokoje w sklepach meblowych – obecnie mamy wiele czołowych sklepów z meblami, które oferują w pełni umeblowane pokoje. Prezentują one w ten sposób przykładowy układ swoich produktów, którym możemy się zainspirować. Co więcej, jeśli jakieś rozwiązanie nam się spodoba, to możemy je od razu zakupić,
  • wyszukać gotowe inspiracje w internecie – obecnie wiele osób udostępnia swoje własne rozwiązania konkretnych pomieszczeń na blogu czy social mediach. Jeśli tylko chcemy, to z pewnością uda nam się znaleźć takie profile, a także zainspirować się przygotowanymi przez te osoby rozwiązaniami.

Dobry plan to podstawa!

Od czego zacząć urządzanie domu?Przechodząc do urządzania całego dniu, warto w pierwszej kolejności uporządkować swoje pomysły i sporządzić schemat postępowania, czyli plan. Na początku postarajmy się nakreślić wizję, którą mamy w głowie oraz dopasować do niej podłogi i ściany. Jest to ważna kwestia, zwłaszcza przed zakupem mebli. W ten sposób mamy więcej przestrzeni do ewentualnych poprawek oraz nie musimy martwić się o przeniesienie czy zniszczenie posiadanych już rzeczy. Mając już bazę, możemy przejść do zrealizowania swojego planu, czyli zakupu mebli oraz wszelkich dodatków. Jednak, na czym polega aranżacja poszczególnych pomieszczeń? I o czym warto pamiętać?

Jak zaaranżować swoje mieszkanie?

Mamy już dobry plan, a także podłogi i ściany. Teraz przychodzi czas na najważniejszą, a zarazem najbardziej stresującą czynność, czyli aranżację! Jedni ją kochają, inni nienawidzą, jednak jest to coś, czego nie pominiemy. Warto zatem zastanowić się, jaki styl ma dominować w danym pomieszczeniu oraz co zrobić, aby było ono funkcjonalne. Zatem, jak zaaranżować swoje mieszkanie?

Aranżacja mieszkania – łazienka

Dużą rolę odgrywa tutaj wybór misy WC, umywalki, wanny, kabiny prysznicowej czy pralki lub suszarki. Na wszystkie te sprzęty należy znaleźć miejsce, które połączymy z półkami i szafkami przeznaczonymi, np. na suszarkę oraz kosmetyki czy ręczniki.

Aranżacja mieszkania – kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym gotujemy. Musi być zatem praktyczna pod kątem układu mebli i sprzętu. Odpowiednio rozpoznawana przestrzeń może wyglądać następująco – lodówka, blat roboczy, zlewozmywak, blat roboczy, kuchnia. Jeśli nie mamy jadalni, uwzględniamy tutaj także miejsce na jedzenie.

Aranżacja mieszkania – salon

W miejscu tym najczęściej przyjmujemy gości i wypoczywamy po ciężkim dniu. Zainwestujmy zatem w wygodne wersalki lub narożnik, na którym będziemy milo spędzać czas. Oprócz tego przyda się fotel, szafki czy telewizor.

Aranżacja mieszkania – korytarz

Mało kto pamięta o odpowiedniej aranżacji korytarza. Miejsce to powinno być przestronne oraz posiadać miejsce na przechowywanie butów czy kurtek. Co więcej, w czasie szykowania z pewnością przyda nam się tutaj lustro czy miejsce do siedzenia!

Aranżacja mieszkania – biuro

Gdzieś pracować trzeba, dlatego warto również postawić w domu na biuro. To w nim będzie komputer stacjonarny, wszelkiego rodzaju dokumenty czy ogólna przestrzeń sprzyjająca skupieniu.

Aranżacja mieszkania – sypialnia

Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym będziemy spędzać czas samemu lub ze swoim partnerem. Pamiętajmy jednak, że jest to miejsce relaksu, dlatego powinno być schludne i bez niepotrzebnych dodatków. Postawmy tutaj na zamkniętą szafę, komodę czy szafkę nocną. Oprócz tego zainwestujmy w łóżko oraz wygodny materac do spania.

Aranżacja mieszkania – pokój dodatkowy

Czasem zdarza się, że mamy w domu dodatkowy pokój. Może nim być jadalnia, pokój dla jeszcze nieplanowanego dziecka, pokój gościnny lub tzw. graciarnia. Jego przeznaczenie wpłynie na sposób urządzenia.

Każdy z nas chce się dobrze czuć we własnych czterech kątach. Oznacza to, że warto dołożyć wszelkich starań, aby aranżacja mieszkania przebiegła tak, jak chcemy. Często wymaga to nietypowych lub dziwnych rozwiązań, które ostatecznie spełniają swoje zadanie i w pełni nas satysfakcjonują!

Przeczytaj także: Jak dobrać odpowiednie kolory ścian do sypialni?