Pielęgnacja skóry twarzy to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. W naszym życiu zdarzają się jednak okoliczności, które sprawiają, że standardowa rutyna pielęgnacyjna może okazać się niewystarczająca lub nawet niemożliwa do realizacji. Wakacyjny wyjazd, choroba, czy natłok obowiązków to tylko kilka z wielu przykładów, w których pielęgnacja skóry jest utrudniona. Jak więc dbać o skórę twarzy w trudnych warunkach? Oto kilka porad!

Skóra twarzy w ekstremalnych warunkach pogodowych

Wakacyjne podróże, zwłaszcza te zagraniczne, wiążą się przede wszystkim ze zmianą klimatu, który ma duży wpływ na kondycję naszej skóry. Wybierając się na urlop, nie wiemy zatem, czego możemy się spodziewać. Czy nasza skóra polubi się z innym powietrzem, wodą, a może wręcz nowy klimat jej zaszkodzi? Duże znaczenie ma tutaj również temperatura. Przemieszczając się z zimnej Polski do tropikalnych krajów, nasza skóra można doznać pewnego szoku termicznego. Jak więc zabezpieczyć naszą skórę i jak powinna wyglądać nasze pielęgnacyjna rutyna w takich okolicznościach? Przede wszystkim nie powinniśmy odchodzić od nawyków, które wyrobiliśmy sobie do tej pory. W przypadku ekstremalnego zimna warto jednak używać mocno natłuszczonych kremów o bogatej konsystencji, które stworzą pewną barierę ochronną na skórze i zapobiegają odwodnieniu. Idealne będą produkty na bazie olejków, masła shea czy ceramidów. Zadbaj także o regularne peelingi, które pomogą usunąć martwy naskórek i sprawia, że skóra lepiej będzie przyswajała pozostałe kosmetyki. Nie zapominaj również o ochronie ust – są one szczególnie podatne na wysuszenie podczas niskich temperatur. Regularnie nakładaj zatem balsam do ust, aby zapobiec ich pękaniu.

Pielęgnacja twarzy a wyjątkowe okoliczności - jak dbac o siebie w trudnych warunkach?Jak z kolei dbać o skórę w ekstremalnym upale? Najważniejsze są tutaj oczywiście kremy z filtrem UV. Ochrona skóry przed słońcem jest kluczowa nie, tylko aby zapobiec jej przesuszeniu, ale również powstawaniu blizn. O ile to jednak możliwe, starajmy się unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz przebywania na zewnątrz w godzinach szczytowania słońca. Pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry, nie tylko podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, ale także w ciągu dnia. Świetnym rozwiązaniem są tutaj toniki oraz hydrolaty, które zapobiegają odwodnieniu, a ponadto doskonale odświeżają i chłodzą w trakcie upalnych dni. Wieczorem możesz zapewnić swojej skórze dodatkowe nawilżenie w postaci maseczki w płachcie lub w kremie.

Podczas długotrwałego noszenia maseczki

Ostatnia pandemia zmusiła wszystkich do wręcz nieustannego noszenia maseczki na twarzy. Nie jest to niestety zbyt dobre rozwiązanie dla naszej skóry. Wielu z nas mogło zauważyć na swojej buzi dodatkowe niedoskonałości, a niektórzy nawet nabawili się problemów skórnych, których nigdy dotąd nie mieli. Pojawia się więc kolejny dylemat – jak pielęgnować skórę podczas długotrwałego noszenia maseczki? Ważne jest tutaj regularne i dokładne oczyszczanie skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. Ten zabieg pomoże uniknąć zatykania porów, a tym samym tworzenia się kolejnych wyprysków. Poza tym używaj lekkich i niezatykających kremów nawilżających. Skóra pod maseczką się poci, a wydychany przez nas dwutlenek węgla dosłownie trafia na naszą twarz. Warto zatem unikać także makijaż w miejscach przylegania maseczki do skóry. W przeciwnym wypadku po jej zdjęciu możemy niestety się mocno rozczarować.

W trakcie leczenia medycznego czy farmakologicznego

Przyjmowanie niektórych lekarstw może niestety powodować, że na naszej skórze pojawią się niedoskonałości. Poza tym nierzadko lekarstwa czynią skórę bardziej wrażliwą. Ważne jest zatem, aby zadbać o nią w odpowiedni i bezpieczny sposób. Przede wszystkim powinniśmy stawiać na sprawdzone produkty do pielęgnacji bez dodatku substancji drażniących, takich jak alkohol, silne zapachy czy barwniki. O wiele lepszym rozwiązaniem będą zatem dermokosmetyki niż preparaty dostępne w drogeriach. Warto jednak każde działanie i każdą zmianę skonsultować ze swoim lekarzem. Pielęgnacja skóry powinna być dopasowana do jej potrzeb w taki sposób, aby nie naruszać trwającego leczenia medycznego czy farmakologicznego.

W sytuacji stresu i przemęczenia

Codzienność większości ludzi wiąże się z wiecznym niedospaniem, przemęczeniem oraz stresem. Czym to się objawia? W głównej mierze zmianami skórnymi pojawiającymi się na naszej twarzy. Sińce pod oczami, szarawa skóra, rumieńce, trądzik. Wszystko to może pojawiać się właśnie z powodu odczuwania zbyt silnego stresu lub zmęczenia. Co jeśli jednak faktycznie nie możemy pozwolić sobie na odpoczynek? Przede wszystkim powinniśmy postawić na odpowiednią pielęgnację skóry, która będzie wymagała dodatkowych kroków. Świetnym rozwiązaniem będzie zapewnienie swojej skórze dodatkowego nawilżenia i regeneracji w postaci maseczek. Poza tym warto regularnie stosować produkty z witaminami, a w szczególności witaminą C, która pomaga w walce ze skutkami stresu oksydacyjnego. Trzeba mieć jednak tę świadomość, że nic nie zastąpi nam zdrowego snu. Odpowiednia ilość wypoczynku to najprostsza i najskuteczniejsza metoda regeneracji skóry. W tym celu wyposaż się w odpowiednie akcesoria sypialniane, które zapewnią Tobie treściwy sen. Znajdziesz je między innymi pod tym linkiem: www.hilding.pl. Być może poduszka Hilding Visco Prime spełni Twoje oczekiwania.

W trudnych warunkach środowiskowych

Dbanie o skórę w trudnych warunkach środowiskowych to niestety ciężki orzech do zgryzienia. Zanieczyszczone powietrze czy smog to najwięksi wrogowie zdrowej skóry. Jak zatem uchronić ją przed wpływem szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu? Kluczowe jest tutaj codzienne i dokładne oczyszczanie skóry, rano i wieczorem. Warto także stosować produkty z antyoksydantami, które neutralizują wolne rodniki powstałe pod wpływem zanieczyszczeń. Pamiętaj również o regularnym nawilżaniu skóry, aby utrzymać jej barierę ochronną w najlepszej kondycji.

Dbanie o skórę twarzy w trudnych okolicznościach wymaga specjalnej uwagi i dostosowania pielęgnacji do aktualnych potrzeb. Kluczem jest obserwacja skóry, dostosowywanie produktów do jej stanu oraz regularność w pielęgnacji. Pamiętaj, że skóra to nasza wizytówka, ale przede wszystkim bariera ochronna organizmu – dbaj o nią niezależnie od okoliczności.