Organizacja wesela to z całą pewnością niezapomniane chwile dla przyszłych małżonków, które niejednokrotnie wiążą się z dużym stresem i zamartwianiem, czy na pewno wystarczy funduszy na wszystkie rzeczy. Koszt tego szczególnego dnia jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, liczba gości, styl uroczystości, atrakcje czy osobiste preferencje młodej pary. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom finansowym związanym z organizacją wesela, aby pomóc przyszłym parom lepiej zrozumieć, jakie koszty mogą ich spotkać i jak efektywnie nimi zarządzać, aby spełnić swoje marzenia o wymarzonym ślubie.

Jaki jest koszt organizacji wesela?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena ślubu zależy od wielu czynników, które szerzej opiszemy poniżej. Jednakże istnieją pewne ogólne wytyczne i średnie koszty, które można wziąć pod uwagę podczas planowania budżetu ślubnego.

1. Lokalizacja

Lokalizacja wesela jest jednym z kluczowych czynników wpływających na koszty organizacji tego wydarzenia. Wybór miejsca, gdzie odbędzie przyjęcie weselne, może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

  • Jaki jest koszt organizacji weselapopularność lokalizacji – miejsca weselne różnią się od siebie popularnością i prestiżem, a to znacząco wpływa na koszt ich wynajęcia.
  • sezon – popularność cieplejszych pór roku może znacząco wpłynąć na cenę wynajmu sali na wesele.
  • typ lokalizacji – w zależności, czy jest to piękna i ogromna sala weselna, czy raczej skromny namiot weselny, wynajem jednego i drugiego miejsca będzie się od siebie znacząco różnić.

2. Liczba gości

Liczba gości, również ma ogromny wpływ na cenę całego wesela, ponieważ to od niej uzależniona jest cała reszta, np. wielkość sali, ilość jedzenia, wielkość tortu czy ilość zaproszeń. Warto zastanowić się nad zapraszaniem dalszej rodziny, ponieważ jeśli para młoda zdecyduje się ich zaprosić, to cena całego wesela może diametralnie wzrosnąć. My polecamy zaprosić tylko najbliższe osoby, które chcemy, aby były przy nas obecne w tym wyjątkowym dniu.

3. Dekoracje i kwiaty

Kolejnymi bardzo ważnymi elementami każdego wesela są dekoracje i kwiaty. Tutaj koszta również mogą być bardzo różne, a zależy to przede wszystkim od preferencji i gustu pary młodej. Niektóre pary będą wolały bardziej skromne i mniej dekoracji oraz kwiatów, co będzie oznaczało mniej wydawania pieniędzy, a inne będą chciały postawić na ich jakość i ilość, dlatego prawdopodobnie zapłacą więcej. Istotne jest również to, czy kwiaty są żywe, czy sztuczne oraz jaki jest ich gatunek, ponieważ wiadomo, że niektóre będą kosztować więcej, a inne mniej. Tutaj należy wziąć również pod uwagę to, czy dekoracje będziemy wykonywać samodzielnie, czy zatrudnimy do tego profesjonalistów, którym będzie trzeba zapłacić.

4. Jedzenie i napoje

Nie ma wesela bez jedzenia, więc to kolejny koszt, który każda para młoda będzie musiała ponieść. Zwyczajowo w Polsce wesele rozpoczyna się od zupy, np. rosołu, później na stołach pojawiają się ciepłe drugie dania, a następnie zimne przekąski. W międzyczasie oczywiście podawane są również ciepłe posiłki. Na stołach zazwyczaj stoją napoje gazowane i niegazowane, które również kosztują. Na większości weselach pojawiają się również słodkie i wiejskie stoły, na których pojawiają się przeróżne smakołyki. Tutaj również należy pamiętać o dodatkowych kosztach, ponieważ trzeba taki stół udekorować.

5. Alkohol

Na większości polskich wesel alkohol jest wręcz częścią tradycji. Zwyczajowo na stołach stoi wódka i to ona jest głównym trunkiem całego wieczoru. Jednak na niektórych weselach pojawiają się również wina dedykowane paniom czy mocniejsze trunki takie jak bimber, czy whiskey specjalnie dla panów. Wiadomo, że im więcej różnego alkoholu, to, tym większy koszt ich kupienia.

6. Ubrania

Zarówno panna młoda, jak i pan młody muszą na swoim weselu wyglądać nieskazitelnie, dlatego kupno sukni ślubnej oraz nowego garnituru, jest niezbędne. To kolejne kilka tysięcy złotych do wydania z weselnego budżetu, które trzeba wziąć pod uwagę.

7. Fotograf

Każda para młoda pragnie mieć ze swojego wesela piękną pamiątkę w postaci zdjęć, dlatego zatrudnienie profesjonalnego fotografa to kolejne koszta, które należy wziąć pod uwagę. Każdy fotograf ma swój indywidualny budżet, dlatego nie da się przewidzieć, ile dokładnie będzie chciał pieniędzy za zrobienie zdjęć.

8. Muzyka i rozrywka

Muzyka na weselu jest niezbędna, dlatego należy wybrać spomiędzy orkiestry na żywo,
oraz DJ’a. Jeszcze inną możliwością jest stworzenie swojej własnej playlisty z ulubionymi utworami, która będzie puszczona na weselu. W takim przypadku nie poniesiecie za to żadnych kosztów!

Średnio, koszt organizacji wesela może wynosić od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście istnieją wesele, których koszt jest jeszcze wyższy! Po organizacji całego wydarzenia należy Ci się dobry odpoczynek, który zapewnić może materac Hilding Tango. Jest to produkt wykonany zarówno ze sprężyn, jak i z pianki, co zapewnia optymalną wygodę. Więcej o tym i innych modelach materacy dowiesz się na tej stronie: www.hilding.pl, więc serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!