W naszym społeczeństwie coraz więcej osób zmaga się z bólem głowy. Jest to niespecyficzny, subiektywny objaw, który charakteryzuje się występowaniem bólu w obrębie głowy. Może być on odczuwalny zarówno na powierzchni skóry twarzy, np. w okolicy oczodołowo-skroniowej, jak i głęboko we wnętrzu czaszki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są jego przyczyny oraz jak można go zwalczyć?

Ból głowy – jakie są jego przyczyny?

Za najczęstsze przyczyny bólu głowy uznaje się obecnie stres. Jednak w wielu sytuacjach wlicza się tu także ograniczona aktywność fizyczna, niedobór świeżego powietrza czy odwodnienie. Nie pomijajmy także przemęczenia i niedoboru snu! Sam ból może być jedno- lub obustronny o charakterze pulsującym, uciskowym i tępym. Kwestia ta zależy od przyczyny, którą może być także choroba. Warto także pamiętać o tym, aby nie bagatelizować nagłego i silnego bólu głowy. Diagnostyka konieczna jest także w przypadku regularnie powtarzających się epizodów, na które nie wpływa nasz styl życia. A jak można pokonać ból głowy? Do dyspozycji mamy środki farmakologiczne oraz metody domowe!

Jakie leki na ból głowy?

Przy pierwszych objawach bólu głowy wielu z nas sięga po leki. Są one dostępne w różnych postaciach – jako tabletki polecane, musujące, drażowane czy dojelitowe. W aptece znajdziemy także kapsułki miękkie lub twarde, a także zawiesiny doustnej. Jednak najważniejsza jest tutaj substancja czynna, która ma za zadanie złagodzić uciążliwe objawy. Poza lekami stosowanymi wyłącznie z przepisu lekarza, w leczeniu bólu głowy można zastosować również:

  • kwas acetylosalicylowy (ASA) w dawce 500-1000 mg,
  • ibuprofen w dawce 200-600 mg,
  • naproksen w dawce 500-1000 mg,
  • diklofenak w dawce 50-100 mg,
  • paracetamol w dawce 1000 mg,
  • metamizol w dawce 1000 mg.

Domowe sposoby na ból głowy

Ból głowy - poznaj farmakologiczne i domowe rozwiązania!Osoby zmagające się z bólem głowy często sięgają po leki przeciwbólowe w ostateczności. Wynika to ilości przyjmowanych już tabletek lub aktualnego stanu zdrowia. Zatem, czy istnieje alternatywny sposób? Jak się okazuje – tak! Rozwiązaniem są domowe metody, które każdy z nas może wypróbować. Jedne mogą działać lepiej, inne gorzej, a zależy to od przyczyny. Oto 5 najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z bólem głowy.

Sposób 1 – nawadnianie

Ból głowy to często pierwszy z objawów świadczących o lekkim odwodnieniu organizmu. Sięgając po szklankę wody lub herbatę ziołową, możemy go całkowicie wyeliminować.

Sposób 2 – zrelaksowanie się

Ból głowy często wynika z przemęczenia lub stresującego dnia. W tym przypadku zrelaksowanie się pomoże w odprężeniu mięśni, a także wyeliminowaniu tej dolegliwości.

Sposób 3 – masaż

Sposobem na wyeliminowanie lub złagodzenie bólu głowy jest masaż skroni. Czynność polega na uciskaniu punktu przez 5 sekund podczas ataku bólu i powtarzaniu co 15 minut.

Sposób 4 – aromaterapia

Aromaterapia jest w stanie złagodzić bóle głowy, a także odprężyć organizm. Świetnie sprawdzi się tutaj olejek eteryczny lawendowy, miętowy czy majerankowy.

Sposób 5 – świeże powietrze

Zbyt długie przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu może doprowadzić do bólu głowy. W tym przypadku warto wietrzyć pomieszczenie lub wybranie się na spacer.

Ból głowy a komfortowe łóżko

Ból głowy może wynikać ze zbyt krótkiego snu lub nie prawidłowo skomponowanego łóżka. Z uwagi na to, warto już dziś zastanowić się, czy nasz materac, poduszka, a nawet kołdra jest odpowiednio dopasowana do aktualnych potrzeb i preferencji użytkownika. A zatem, na czym się skupić przy wyborze poszczególnych akcesoriów sypialnianych?

Komfortowe łóżko a materac

Dobry materac do spania https://abcsnu.pl/35-materace-80×200 odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. W ten sposób mięśnie mogą się zrelaksować, a my jesteśmy w stanie zregenerować swój organizm pod kątem fizycznym oraz psychicznym.

Komfortowe łóżko a poduszka

Poduszka ma za zadanie prawidłowo wspierać górne partie ciała, czyli głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób modele dostępne na https://abcsnu.pl/ są w stanie odciążyć mięśnie, a my unikniemy porannego bólu głowy.

Komfortowe łóżko a kołdra

Kołdra https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Koldra-i-jej-rodzaje w dużej mierze odpowiada za komfortowy wypoczynek. Gwarantuje każdemu użytkownikowi komfort termiczny, a także przyjemne wrażenie otulenia, co korzystnie wpływa na jakość snu.

Ból głowy to powszechna dolegliwość, która związana jest z trybem życia lub chorobami przewlekłymi. Istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie, a także wyeliminowanie. Pamiętajmy jednak, aby w pierwszej kolejności postawić na domowe sposoby, a gdy nie pomogą – wdrożyć leczenie farmakologiczne.