Dążąc do redukcji masy mięśniowej, nie możemy zapomnieć o regeneracji mięśni. To właśnie ona pozwala nam na właściwą rozbudowę i prawidłowe modelowanie sylwetki. W końcu tylko odpowiednio zregenerowane ciało jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a bagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić organizm na skraj wytrzymałości. Zatem, na czym dokładnie polega regeneracja mięśni po treningu oraz czego unikać?

Jak przebiega regeneracja mięśni? 

Każde ćwiczenie powoduje, że w organizmie zachodzą pewne zmiany. Poza spalonymi kaloriami czy wylaniem hektolitrów potu pojawiają się także uszkodzenia na poziomie komórkowym. Są one nieuniknione i właśnie dlatego warto wiedzieć, jak z nimi słusznie postępować. Rekomenduje się odpowiednią regenerację po treningu, w której pomóc mogą materace medyczne, odpowiednio zbilansowana dieta czy po prozy spokojny sen. Wspomaga to odbudowę uszkodzonych komórek oraz włókien mięśniowych. Pozwala to uniknąć przetrenowania czy kontuzji, co jest niezwykle ważne dla każdego sportowca. Ponadto pomaga w odzyskaniu sił i motywacji do dalszych treningów, a także przyczynia się do efektu tzw. superkompensacji. Ofertę do materacy medycznych znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/68-materace-medyczne.

Odpoczynek po treningu – czego nie robić? 

Wiemy już, dlaczego regeneracja mięśni po treningu jest ważna, jednak warto również być świadomym tego, co sprzyja, a co spowalnia odbudowę mięśni. Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są zachowania, które wydają się korzystnie wpływać na nasz przeciążony organizm, a w rzeczywistości pogarszają jego stan. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czego unikać!

Na czym polega regeneracja mięśni po treningu?Po pierwsze – nie zapominajmy o rozciąganiu

Rozciąganie ma na celu wykonanie ćwiczeń uspokajających i rozluźniających mięśnie po treningu. Pozwalają one na bezpieczne wprowadzenie zmęczonego organizmu w stan wyciszenia i spoczynku. Pominięcie tego etapu często przyczynia się do szoku wywołanego nagłym przejściem od bardzo szybkiego tempa ćwiczeń aż do całkowitego zatrzymania się. Do charakterystycznych objawów zalicza się tutaj zasłabnięcia, omdlenia czy zatory żylne. Co więcej, brak rozciągania zwiększa objawy bólowe występujące zaraz po treningu.

Po drugie – nie trenujmy tych samych partii dzień po dniu

Pełna regeneracja mięśni trwa zazwyczaj od 24 do 48 godzin odpoczynku. Jeśli podejmujemy się wykonywania treningu tej samej grupy mięśni dzień po dniu, to możemy narazić swój organizm na przetrenowanie. W dalszej perspektywie skutkuje to osłabieniem ciała. Pamiętajmy zatem o wprowadzeniu przynajmniej jednodniowej przerwy między treningami lub stosować aktywny wypoczynek.

Po trzecie – unikajmy kalorycznych przekąsek

Wbrew pozorom zarówno tłuste, jak i słodkie przekąski po intensywnym treningi nie są bez znaczenia dla organizmu. Takie produkty najczęściej nie zawierają żadnych wartości odżywczych, które mogłyby być wykorzystane w procesie regeneracji mięśni. Są to tzw. puste kalorie, które bardzo łatwo odkładają się w postaci tłuszczu – a to właśnie jego każda osoba ćwicząca chce uniknąć.

Po czwarte – nie opuszczajmy posiłku po treningu

Wiele osób odchudzających się popełnia ten błąd. Rezygnacja z posiłku po treningu jest niezdrowym postępowanie, godzić przyczynia się do katabolizmu mięśni. Aby nie dopuścić do tego zjawiska, należy w ciągu dwóch godzin po treningu zjeść posiłek bogaty w węglowodany, białko oraz zdrowe tłuszcze. Świetnym rozwiązaniem będzie musli na bazie jogurtu z orzechami czy odżywczy koktajl. W zależności od godziny, w jakiej trenujemy, możemy również postawić na większy posiłek, np. w postaci chudego mięsa z kurczaka z makaronem i sałatką.

Po piąte – nie zarywajmy nocy

Po treningu warto również uwzględnić odpowiednią dawkę snu. Stanowi on klucz do pełnej regeneracji organizmu, gdyż w tym czasie organizm “naprawia” ubytki w tkance mięśniowe wywołanych przez ćwiczenia i przygotowuje ciało do jeszcze większej pracy. Aby móc się zdrowo wyspać, należy w pierwszej kolejności zadbać o jakość i długość snu. Pomóc mogą tutaj materace sprężynowe, które są w stanie zagwarantować najlepsze wsparcie dla całej sylwetki użytkownika. Oprócz tego nie zapominajmy zadbać o odpowiedni klimat w sypialni oraz uwzględnić inne czynniki, które gwarantują spokojny wypoczynek.

Po szóste – unikajmy alkoholu

Nie da się zaprzeczyć, że impreza z dużą ilością alkoholu dzień po treningu nie nie najlepsze rozwiązanie. Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale alkohol wykazuje szereg właściwości przyczyniających się do spowolnienia procesu odnowy organizmy po wysiłku. Przede wszystkim odwadnia ciało, utrudnia zaopatrywanie mięśni w glikogen czy wypłukuje elektrolity. Zatem, jeśli mamy w planach spożywanie alkoholu w większych ilościach, to zdecydowanie zróbmy sobie po prostu dłuższą przerwę od ćwiczeń.

Po siódme – nie korzystajmy z sauny 

Korzystanie z sauny bezpośrednio po treningu wydawać by się mogło świetną formą odpoczynku. Warto jednak zachować minimum 1-2 dni odstępu. W przeciwnym przypadku narażamy się na szybki wzrost tętna, które może dojść nawet do 170 uderzeń na minutę! Są to warunki, które nadwyrężają organizm i mogą doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale także zasłabnięcia czy zawału serca. Jeśli zachowamy rozsądną przerwę, to wówczas wysoka temperatura pozwala na zmniejszenie bólu mięśni, rozluźni ciało oraz wspomoże usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu.

Regeneracja po treningu jest niezwykle ważna, gdyż pozwala nam na szybsze osiągnięcie wymarzonego celu. Warto zatem unikać wyżej wymienionych czynników, które w znaczący sposób spowalniają osiągnięcie wewnętrznej równowagi.

Przeczytaj także: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów