Pokój nastolatka większości osób kojarzy się z zagraconą przestrzenią i resztkami jedzenia w każdym możliwym miejscu. Taki obraz przez lata wykreowały seriale, filmy i książki, ale czy naprawdę tak jest? Czy pokój nastolatka dzieli się na dwie kategorie – nudny lub nieestetyczny? Jakie style wnętrzarskie są najlepsze do pokoju osoby dojrzewającej? O czym nie można zapomnieć w jego przestrzeni? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Co jest najważniejsze w pokoju nastolatka?

Zacznijmy od wyposażenia pokoju Twojego nastoletniego dziecka. Musi się w nim znaleźć kilka podstawowych elementów, ale również takich, które sprawią, że przestrzeń będzie naprawdę jego. Co jest najważniejsze w pokoju nastolatka?

  • funkcjonalność – pokój nastolatka powinien umożliwiać mu zarówno naukę, jak i odpoczynek oraz zabawę.

  • kolory – są bardzo ważne dla każdego nastolatka, ale również bardzo często są elementem sporu. Nastoletni pokój może być jasny i kolorowy, aby wyrazić indywidualizm i energiczną osobowość nastolatka, ale również mogą w nim dominować kolory ciemne, jeśli takie właśnie się nastolatkowi podobają.

  • meble – meble powinny być ergonomiczne i wygodne, aby zapewnić komfort. Pamiętaj również o zachowaniu równowagi w ilości, ponieważ zależy od tego to, czy daną przestrzeń będzie można nazwać zagraconą. W małych przestrzeniach najlepiej wybrać mniejsze meble, np. pojedyncze łóżko lub mniejsze biurko, ponieważ większe mogą sprawić, że nastolatek będzie czuć się przytłoczony ilością rzeczy w pomieszczeniu. Jeśli jednak sypialnia jest duża, to śmiało postaw na duże łóżko oraz biurko, oraz inne meble, takie jak szafy, komody czy regały na książki.

  • oświetlenie – dobrym pomysłem jest zastosowanie różnorodnych źródeł światła, takich jak lampki stołowe, plafoniery i oświetlenie punktowe. Sprawi to, że nastolatek będzie mógł dostosować oświetlenie według własnych upodobań!

  • dekoracje – bardzo ważnym elementem w pokoju każdego nastolatka są oczywiście dekoracje, ponieważ to właśnie one bardzo często sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru i naprawdę należy od nastolatka. Twoja pociecha może na ścianach nakleić plakaty z ulubionymi motywami, np. filmowymi lub takie o grach. Świetną dekoracją będą również obrazy w ramach oraz poduszki i koce dekoracyjne. Jeśli Twoje dziecko lubi naturę, to możesz mu zaproponować kupno kilku żywych roślin, które sprawią, że wnętrze przytulniejsze.

  • Czy pokój nastolatka musi być nudny?technologia – w pokoju prawie każdego nastolatka musi się znaleźć miejsce na technologię w postaci komputera, monitora lub monitorów, laptopa czy telewizora. Ważne są również głośniki, klawiatura oraz mysz. Stanowisko komputerowe najlepiej sprawdzi się przy biurku, jednak pamiętaj, aby zachować balans i znaleźć miejsce na odrabianie lekcji i naukę. Telewizor jest opcjonalny, ponieważ najczęściej pojawia się w salonie, a dodatkowy ekran w sypialni nastolatka może go niepotrzebnie rozpraszać!

Jak widzisz, istnieje kilka niezbędnych elementów, które powinny znaleźć się w pokoju każdego nastolatka. Jest nim również dobrej jakości materac, który powinien być dostosowany do potrzeb i indywidualnych preferencji jego użytkownika. W wieku nastoletnim najodpowiedniejsze będą materace termoelastyczne, które dopasują się do sylwetki za pomocą ciepła ciała! To sprawi, że Twoja pociecha będzie się wysypiać, a rano będzie pełna energii i pozytywnie nastawiona na wyzwania kolejnego dnia!

Wybierz idealny styl wnętrzarski do pokoju nastolatka!

W pokojach nastolatków bardzo często można spotkać duży nieład. Brak spójności kolorystycznej i stylowej może sprawić, że dziecko szybciej się rozprasza i nie będzie się efektywnie uczyć. Jaki styl wnętrzarski w pokoju nastolatka będzie najlepszy?

  • styl modernistyczny – ten styl w pokoju nastolatka może być oparty na prostych i geometrycznych formach, jasnych i neutralnych kolorach oraz użyciu wysokiej jakości materiałów i tekstur. Można uwzględnić meble na metalowych nogach, szklane powierzchnie, betonowe akcenty, a także ciekawe oświetlenie, takie jak lampy sufitowe i stojące. Ważne, aby zachować wyważoną i spójną estetykę, dając jednocześnie miejsce na indywidualne dodatki i akcenty, które odzwierciedlają gust nastolatka.

  • styl elektryczny – ten styl charakteryzuje się połączeniem jasnych i ciemnych kolorów oraz prostych wzorów takich jak koła czy kwadraty. Meble powinny być jasne, mogą mieć elementy metalowe lub szklane. Świetnym dodatkiem będzie betonowa ściana oraz geometryczne obrazy. Jest to typowy pokój nastolatka, który często można zobaczyć w różnych filmach i serialach.

  • styl klasyczny – to styl, który nigdy nie wychodzi z mody. Pokój nastolatka w stylu klasycznym jest zwykle umeblowany tradycyjnymi meblami w odcieniach brązu lub czerni, z dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra i kamień. Dominują w nim jasne kolory, np. biały i beż, przełamane ciemnym, np. zielonym lub granatowym. Za dekoracje najczęściej służą poduszki, koce i narzuty na łóżko. Ciekawe również mogą okazać się obrazy lub plakaty w drewnianych ramkach oraz dywan z jednolitego materiału.

  • styl skandynawski – w tym stylu dominują jasne i naturalne kolory, takie jak biały, szary, beżowy oraz brązowy. Biurko, łóżko, półki i szafki są proste i funkcjonalne, a jeśli chodzi o dodatki, to w tym wnętrzu dominują drewniane dekoracje, wełniane pledy oraz poduszki dekoracyjne. Ogólnie są one wykonane z naturalnych materiałów. W tym stylu najlepiej sprawdzą się duże okna, które będą wpuszczać światło do całego pomieszczenia. Świetnym dodatkiem, który sprawi, że wnętrze będzie przytulniejsze, z całą pewnością będą rośliny doniczkowe.

Pokój nastolatka wcale nie musi być nudny! Spraw swojemu dziecku radość i pozwól mu wybrać swój własny styl we wnętrzu, gdzie spędza najwięcej czasu. Jest to bardzo ważne, aby zachęcić pociechę do nauki i samorozwoju, co w tym wieku jest niezbędne!

Przeczytaj także: