Żyjemy w biegu, spełniając ustalone przez siebie cele oraz pnąc się w górę na ścieżce zawodowej. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z zapętlonymi myślami, negatywnymi myślami czy stresem, a wszystko to przez problemy związane zarówno z życiem osobistym, jak i prywatnym. Czy jest na to sposób? Obecnie można znaleźć wielu zwolenników medytacji, którzy porównują ją do prysznica. Wszystko z uwagi na swoje oczyszczające działanie. Jednak, czym tak naprawdę jest oraz jakie są jej wady i zalety?
Czym tak naprawdę jest medytacja?
W dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy zestresowani, zdenerwowani i wyczerpani licznymi obowiązkami. Z uwagi na styl życia, ciężko jest nam wypocząć, nawet jeśli wyposażymy swoje łóżko w wysokiej jakości akcesoria sypialniane, takie jak kołdra z włókna alpaki czy poduszka syntetyczna. A czy istnieje jakieś rozwiązanie? Jak się okazuje – tak i jest nim ciesząca się rosnącą popularnością medytacja. Można ją określić jako trening świadomości lub praktykę, która ma na celu ćwiczenie naszego umysłu, a nierzadko wprowadzeniu się w odmienny stan świadomości. Pozwala na zwiększenie energii życiowej, zrelaksować się czy rozwijaniu uczuć. Współcześnie przeżywa renesans, gdyż jej korzenie sięgają aż do epoki antycznej, w której stanowiła część tradycji religijnych, a także wierzeń. Jest ona idealną formą na wyciszenie się i odcięcie od otaczających nas problemów dla każdego – i to niezależnie od płci, wieku czy trybu życia. Jeśli tylko czujemy taką potrzebę, to dlaczego by jej nie spróbować!
Jakie są cele medytacja?
Jak się okazuje, medytacja to dość szerokie pojęcie, które może wyróżniać się różnymi celami. Decyduje się o nich jeszcze przed podjęciem tego typu treningu. Do najważniejszych celów medytacji zaliczyć można:
- polepszenie zdrowia fizycznego, a także psychicznego,
- osiągniecie mistrzostwa w określonej sztuce bądź rzemiośle,
- osiągniecie oświecenia,
- osiągniecie kontroli nad swoim ciałem oraz umysłem,
- w znaczeniu religijnym – zespolenie się z wyznawanym bóstwem lub poprzez modlitwę, komunikowanie się z bóstwem,
- przezwyciężenie lęku bądź innych, nękających nas negatywnych emocji.
Tak naprawdę cel medytacji możemy sami sobie ustalić. Najważniejsza jest odpowiednia technika. Jednak różni się ona nieco w zależności od tego, jaki rodzaj medytacji wybierzemy.
Rodzaje medytacji
Medytacja to dość rozbudowana forma relaksu dla każdego. Niestety, wielu z ans, zwłaszcza na początku, ma z nią trudności. Dlaczego? Wynika to z mnogości form, które mogą przerazić niejedną osobę niewtajemniczoną. Do 5 rodzajów medytacji dla początkujących zaliczyć można:
- medytację uważności – polega na byciu świadomym wszystkiego, co nas otacza, a obejmuje to dźwięki oraz zdarzenia. Tak naprawdę nie skupiamy się na niczym konkretnym, po prostu rejestrujemy wszystko. Wymienić można tutaj dwa typy: satipatthana i mindfulness,
- medytację mantry – polega na powtarzaniu jednego słowa, czyli mantry, podczas medytowania. Skupiamy się tutaj na wydawanym przez siebie dźwięku. Można ją podzielić na medytację transcendermatalną oraz chrześcijańską,
- medytację koncentracji – polega na wybraniu konkretnego przedmiotu, dźwięku czy mantry i całkowitym skoncentrowaniu się na nim. Można tutaj wykorzystać muzykę relaksacyjną czy liczyć oddechy. Jej głównym założeniem jest wyciszenie umysłu osób, które mają z tym problem,
- medytację duchową – polega na nawiązaniu kontaktu z Bogiem. Wyciszamy tutaj ciało oraz umysł, a także skupiamy się na nurtującym nas pytaniu lub problemie,
- medytację ruchu – polega na wykonywaniu płynnych, a także powtarzających się ruchów ciała. Zamykamy tutaj oczy i wsłuchujemy się we własny oddech, jednocześnie zapominając o tym, co nas otacza i skupiamy się jedynie na ruchu ciała.
Medytacja – korzyści
Wydawać by się mogło, że medytacja to taka niepozorna czynność, która nie przynosi żadnych efektów. Jednak jest wręcz przeciwnie – stanowi skarbnicę korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dzięki systematycznej medytacji możemy osiągnąć takie efekty, jak:
- obniżenie ciśnienia krwi i tętna,
- redukcja hormonu stresu i zwiększenie ilości dopaminy w mózgu,
- zminimalizowanie ryzyka zachorowania na problemy sercowe,
- poprawę funkcjonowanie układu immunologicznego i pokarmowego,
- uspokojenie, wyciszenie, poprawę koncentracji,
- stabilizacja poczucia wewnętrznej spójności,
- polepszenie nastroju i samopoczucia,
- zwiększenie samoakceptacji i poprawa życia seksualnego,
- brak problemów ze snem.
Medytacja – czy ma jakieś wady?
Wydawać by się mogło, że medytacja nie ma żadnych wad i jest bezpieczną, niestwarzającą zagrożenia praktyką. Czy na pewno? Jak się okazuje, warto zapamiętać jedno – medytacja nie rozwiązuje naszych problemów, a jedynie pozwala na uspokojenie się i chłodną kalkulację. W ten sposób pomaga znaleźć logiczne rozwiązanie. Z uwagi na to, największymi wadami, a zarazem zagrożeniami ze strony medytacji jest:
- uleganie złudzeniu, że zapewni zniknięcie naszych trosk i zmartwień,
- rezygnacja z leczenia w przypadku chorób fizycznych i psychicznych,
- ucieczka przed trudnościami życia codziennego.
Jeśli tylko zmagamy się z jakimś problemem, prowadzimy stresujący tryb życia lub po prostu chcemy się na chwilę zatrzymać i pomyśleć, to warto wprowadzić do swojego harmonogramu medytację. Być może nie będzie ona rozwiązaniem na wszelkie nasze troski zmartwienia, aczkolwiek może pomóc uporządkować nam myśli i podjąć odpowiednie decyzje.