Często nawracający ból kręgosłupa to schorzenie, które skutecznie może utrudnić funkcjonowanie. Odpowiednio dobrany materac to ogromny krok w stronę neutralizowania dolegliwości i zmniejszania szans na pojawianie się ich w przyszłości.

Materace o statusie wyrobu medycznego – najważniejsze cechy

Na początek należy zastanowić się czym są materace ze statusem wyrobu medycznego,  Po pierwsze, muszą one zostać opatrzone odpowiednim certyfikatem. Sam proces zdobywania statusu opiera się na przeprowadzaniu licznych testów, badań i analiz, które mają potwierdzić  prozdrowotne właściwości. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, materac staje się wyrobem medycznym, a jego stawka VAT obniża się do 8%. Produkty medyczne jednak absolutnie nie powinny być uznawane za coś, co jest przeznaczone jedynie dla osób obłożnie chorych. Z wyrobów tego typu może korzystać każdy, bez znaczenia na wiek i stan zdrowia. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie podpieranie kręgosłupa. Nie jest to jednak tak proste, jakby się wydawało – trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy porządnym podparciem a zbyt mocnym, wiążącym się z niepotrzebnymi napięciami mięśniowymi.

Jakie materace ze statusem wyrobu medycznego wybrać?

Materace ze statusem wyrobu medycznego - ulga w bólu kręgosłupaRynek wbrew pozorom obfituje w ilość wyrobów tego typu. Może być to związane z faktem, iż świadomość na temat wagi zdrowego i efektywnego snu stale rośnie. Żyjemy w dobie pracy i nauki zdalnej, która potrafi znacznie obciążyć kręgosłup – stąd też większe zainteresowanie produktami medycznymi. Hilding Makarena został zbudowany na bazie sprężyn multipocket, które dzięki swojemu dużemu zagęszczeniu i drobnej budowie nadają materacowi niespotykanej elastyczności punktowej, która jest szczególnie ważna właśnie w przypadku problemów z kręgosłupem. Dzięki niej podłoże pracuje jedynie w miejscu nacisku i wspaniale dopasowuje się do pozycji osoby śpiącej. Hilding Pasodoble to kolejna ciekawa propozycja, której bazą są tym razem sprężyny kieszeniowe. Jest bardzo twardy, dlatego najlepiej sprawdza się u osób o wadze przekraczającej 100 kg oraz takich, które lubią właśnie takie podłoże.

Szereg innych zalet

Wyżej wymienione produkty to jedne z wyrobów wyprodukowanych przez znanego i cenionego na całym świecie producenta. Oba materace posiadają status wyrobu medycznego, ale poza tym zostały również docenione przez innych naukowców. Zarówno model Pasodoble, jak i Makarena zostały wyróżnione certyfikatem jakości AEH przyznawanym przez szwajcarski Instytut oraz certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który jest wiodącym światowym znakiem potwierdzającym bezpieczeństwo tekstyliów. Ogromną zaletą jest również to, iż środowisko sypialniane będzie z którymś z tych materaców bardzo przyjemne i czyste – we wkładzie materaca utworzono specjalne profilowania i nacięcia, które odpowiadają za odpowiednią wentylację.

Status wyrobu medycznego to coś, co już dawno nie jest przeznaczone jedynie dla bardzo chorych ludzi. W przypadku jakichkolwiek problemów z kręgosłupem można zacząć się rozglądać właśnie za materacem tego typu!