Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego materaca nie należy do najłatwiejszych zadań i często stanowi bardzo problematyczną kwestię. Sprawa jednak komplikuje się dużo bardziej, kiedy szukamy adekwatnego modelu dla starszej osoby. Jego dobór może przysporzyć wielu zmartwień, gdyż seniorzy w szczególności narażeni są na różnego rodzaju schorzenia i bóle. Z tego względu zakup musi być dokładnie przemyślany, aby wpłynąć na korzyść danej osoby, a nie żeby przypadkiem jej zaszkodzić. Jak zatem wybrać idealny materac dla seniora?

Zadbaj o komfort i wygodę seniora

Materac dla seniora – poradyWybierając idealny materac dla osoby starszej, należy głównie zadbać o jej komfort oraz wygodę. Z upływem lat bowiem jakość snu ulega pogorszeniu, a już po 50. roku życia około 20% społeczeństwa boryka się z różnorodnymi problemami w tym aspekcie, nie śpiąc tak dobrze, jak kiedyś. W celu zapewnienie maksymalnej wygody, produkt musi być idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Ciało powinno być ułożone w taki sposób, aby kręgosłup znajdował się w prostej linii w stosunku do niego. Zapewni to optymalna twardość powierzchni, która również zapobiegnie naciskowi na newralgiczne partie, takie jak: szyja, biodra i kark. Odpowiednio dobrany materac przełoży się na komfort snu, dzięki czemu również aspekty zdrowotne ulegną poprawie.

Materac dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?

Rozpoczynając przygodę z poszukiwaniem odpowiedniej powierzchni do spania dla seniora, należy zwrócić uwagę na pewne istotne kryteria. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że organizm seniora jest dużo bardziej podatny na wszelkiego rodzaju dolegliwości, aniżeli osoba młodsza. Z tego względu warto postawić na optymalną twardość, w zależności od indywidualnych preferencji – materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Przy pierwszej opcji bowiem narażamy się na wzmożone bóle krzyża, natomiast w drugiej ciało nadmiernie się zapada, przez co zmiana pozycji wymaga dużo większego wysiłku. W efekcie zostajemy pozbawieni możliwości właściwej regeneracji, która ma tak duże znaczenie w zdrowym śnie. Właściwy model powinien także charakteryzować się wysoką jakością wykonania przy wykorzystaniu najlepszych surowców, co zapewni jego długą żywotność i właściwości prozdrowotne. Warto przy tym jest sprawdzić, czy produkt zawiera status wyrobu medycznego z certyfikatami potwierdzającymi jego właściwości. Przykładem takiego certyfikatu jest AEH, który potwierdza wysoką jakość materaca pod kątem jego ergonomii, higieny, klimatu i trwałości. Przy wyborze równie ważny jest aspekt odporności na odkształcenia oraz elastyczności, które zapewniają dobre podtrzymanie sylwetki oraz właściwą amortyzację kręgosłupa, przyczyniając się do redukcji napięcia mięśni. Zapewnia to komfortowy sen, wolny od dolegliwości bólowych.

Dolegliwości zdrowotne a materac dla seniora

Jak już zostało nadmienione, seniorzy w sposób szczególny narażeni są na różne dolegliwości zdrowotne. Wraz z wiekiem nierzadko pojawiają się u nich problemy z układem kostnym, krążeniowym czy pokarmowym. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli – od tradycyjnych sprężynowych, po nowoczesne piankowe oraz wiele ich odmian i w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć należy dokładnie przemyśleć wybór. Przede wszystkim, niezależnie od typu, powinien on zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, co znacznie zmniejszy napięcie mięśni podczas snu, dzięki czemu organizm będzie miał szansę na głęboką regenerację. Przy dolegliwościach bólowych pleców oraz karku, idealnie sprawdzi się rodzaj sprężynowy. Również na bóle stawów dobrze sprawdzi się typ charakteryzujący się wysoką elastycznością punktową. W przypadku poważniejszych problemów z krążeniem lub choroby wymuszającej leżenie, warto wybrać materac medyczny o właściwościach przeciwodleżynowych. Zapobiega on bowiem owrzodzeniu skóry, wspierając proces rehabilitacji i mając duży wpływ na usprawnienie działania układu mięśniowo-szkieletowego. Dla alergików i astmatyków zaś zaleca się produkty piankowe – wysokoelastyczne oraz termoelastyczne – które posiadają właściwości antyalergiczne.

Dobór odpowiedniego materaca dla seniora powinien być dokładnie przemyślany, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zdrowotnych. Chcąc poprawić komfort ich życia w sposób znaczący, należy zatem wybrać idealną powierzchnię do spania, zwracając uwagę na indywidualne preferencje każdego przyszłego użytkownika. Dzięki temu seniorzy będą mogli cieszyć się zdrowym, spokojnym i nieprzerwanym snem z maksymalną wygodą.