Wybór barw do sypialni ma znaczenie nie tylko estetyczne. Udowodnione jest, że kolor ścian i otoczenia wpływa na długość i jakość naszego snu. Na jakie odcienie najlepiej jest się zdecydować, aby zapewnić sobie nieprzerwany i komfortowy odpoczynek?

Kolory w sypialni

Naukowo udowodnione jest, że kolory wpadając do naszego oka wysyłają do mózgu impulsy, które wpływają na niego w określony sposób – właśnie dlatego bardzo istotne jest jakie farby wybierzemy do pomalowania naszej sypialni. Zakłada się, że najlepszą barwą w miejscu snu jest niebieski, ponieważ działa relaksująco obniżając tym samym ciśnienie krwi. Odpoczywając w takim otoczeniu zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie obudzimy się w nocy. Kolor ten może jednak przytłaczać, dlatego warto jest zestawić go na przykład z łagodną bielą. Dobry rozwiązaniem będzie też ciemny zielony posiadający bardzo zbliżone właściwości do niebieskiego. Jego odprężające działanie wiąże się z faktem, że budzi skojarzenia związane z kojącym nerwy lasem. Dodatkowo świetnie sprawdzi się, jeśli dużo pracujemy przy komputerze, ponieważ odpoczywają przy nim oczy. Informację do naszego mózgu, że przyszedł czas na odpoczynek, wysyłają również delikatne beże i jasne brązy tworząc przytulną aurę, w której czujemy się bezpiecznie. Dla miłośników radośniejszych farb zaleca się pomarańczowy, który chociaż jest dosyć intensywny, nie oddziałuje na nas negatywnie.

Barwy, których unikać

Kolory w sypialni – które sprzyjają dobremu snu?W sypialni zdecydowanie powinniśmy unikać żywych barw, które pobudzają nasz mózg do nadmiernej aktywności, uniemożliwiając tym samym spokojny sen. Uważać należy chociażby na czerwień, mogącą być źródłem nadmiernego zdenerwowania czy nawet wewnętrznej agresji. Inna sytuacja jest w przypadku takich kolorów jak fiolet czy żółty, które rozbielone będą nadawały się do naszego pokoju. Pamiętać jednak należy, że intensywne ich odcienie mogą negatywnie wpływać na nocny odpoczynek. Wybierając farby warto jest zwracać również uwagę na kulturowe uwarunkowanie pewnych kolorów. Czerń czy ciemny granat wielu z nas kojarzą się w sposób negatywny, przypisywane są one żałobie, przez co mogą pogorszyć nasze samopoczucie i działać przytłaczająco, wskutek czego możemy się czuć w ich otoczeniu niekomfortowo, co nie pozostanie bez znaczenia na nasz relaks i odpoczynek.

Kolory a oświetlenie

Kwestią, którą powinniśmy kierować się wybierając barwy do naszej sypialni, jest jej nasłonecznienie. Jeśli do pokoju nie wpada duża ilość naturalnego światła, warto postawić na jasne kolory, które odbijać będą pojawiające się promienie słoneczne, rozjaśniając tym samym całe wnętrze. W sytuacji gdy posiadamy duże okno koniecznie musimy zaopatrzyć się w zasłony lub rolety nie przepuszczające słońca. Istotna jest również kwestia związana z zakupem lampy – najlepsze są te z mlecznego szkła lub z materiałowymi abażurami. Ważne, aby żarówka dawała nam ciepłe światło, możliwie jak najbardziej zbliżone do dziennego. Dzięki temu nasze ściany uzyskują przyjaźniejszą barwę, a całe pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przytulne.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest dobór kolorów do naszej sypialni. Pamiętajmy, że przede wszystkim jest to miejsce naszego wypoczynku, w którym musimy czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas nocnego odpoczynku.