Odpowiednio przystosowany do naszych potrzeb materac to bardzo ważna rzecz, z czego większość z nas nie zdaje sobie sprawy. A jednak, śpiąc na nim codziennie, oglądając telewizję czy pozwalając dzieciom, aby bawiły się na nim często sprawiamy, że powoli ulega drobnym uszkodzeniom, odkształceniom aż w końcu całkowitemu zużyciu. Oczywiście wiadomo – nikt nie kupuje materaca na całe życie i kiedyś trzeba będzie go wymienić. Kiedy i dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Kiedy należy wymienić materac?

Wymiana materaca najczęściej następuje, kiedy da się już fizycznie odczuć, że coś jest z nim nie tak, bądź jest już niewygodny. Podczas snu sprężyny wbijają się w plecy, powodując nieprzyjemne uczucie oraz niewysypianie się. W nocy, przekręcając się z boku na bok słychać głośne, niepokojące skrzypienie, a budzenie się obolałym o trzeciej nad ranem stało się już rutyną. Niby jasne wskazówki, które sygnalizują nam, że coś nie gra, jednak najczęściej interwencja w postaci zakupu nowego materaca następuje, gdy zmiany w materacu zaczynamy odczuwać na własnej skórze. Materac odkształca się, tracąc swoją równą powierzchnię, przez co podczas snu wpadamy w “dołki” lub dziwnym trafem kładziemy się na niskie, choć nadal nieprzyjemne górki. Nie jest to zbyt komfortowe uczucie, zwłaszcza, że często skutkuje niewysypianiem się, a co za tym idzie i nieuniknionym zmęczeniem. Człowiek najczęściej traci wtedy radość ze snu oraz wiążących się z nim korzyści, przez co chodzi niezadowolony i obolały. Wymienione wyżej odczucia podczas spania oraz ogólny wygląd wręcz wymusza myśli o zakupie nowego materaca. Prawdą jest, że tak naprawdę materac powinniśmy wymieniać co około 7 lat, aby uniknąć takich sytuacji lub wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, że jest on źle dobrany. Rozważenie zakupu nowego materaca jest bardzo ważną kwestią, ponieważ na sen przeznaczamy średnio ⅓ życia, więc lepiej wymienić materac, aniżeli męczyć się i potem odczuwać nieprzyjemne konsekwencje z tego powodu.

Dlaczego warto zdecydować się na nowy materac?

Kiedy warto wymienić materac?Zakup nowego materaca tak naprawdę może nieść ze sobą same korzyści – nie tylko dla naszego snu, ale także i zdrowia. Istnieje wiele nieprzyjemności wiążących się ze spaniem na starym, wręcz rozpadającym się lub źle dobranym materacu. Zacznijmy od tego, że nie wysypiamy się prawidłowo, a więc możemy zacząć cierpieć na bezsenność, która nie tylko osłabi nasz organizm, ale i sprawi, że nasza praca będzie mniej efektywna. Staniemy się bardziej zdekoncentrowani oraz drażliwi, a noce będą ciągnąć się godzinami. Zamiast na przyjemnych snach będziemy skupiać się na przewracaniu z boku na bok oraz szukaniu odpowiedniej pozycji. A poranek? Nie będzie należał do miłych ze względu nie tylko na ból kręgosłupa, ale także i karku, co jak każdy z nas wie – nie należy do przyjemnych rzeczy. Jednym słowem będziemy chodzić źli, co z pewnością negatywnie przełoży się na nasze życie prywatne i zawodowe. Czy aby na pewno warto?

Drugą kwestią jest to, co znajduje się w starym, można by rzec, że wyeksploatowanym materacu, a więc względy higieniczne. Wiadomo, że człowiek poci się w nocy pod kołdrą, najczęściej w ciepłym pomieszczeniu, a materac wszystko to pochłania. Co prawda część naszych wydzielin wyparuje podczas pierwszych godzin, ale jednak coś zawsze zostanie, dając bakteriom oraz roztoczom bardzo dobrą pożywkę do rozwoju. Poza tym pod uwagę należy wziąć, że każdej nocy na naszym materacu ląduje martwy naskórek, którym odżywiają się rozwijające w materacu roztocza. Fakty mówią same za siebie, dla własnego dobra lepiej wziąć pod uwagę kwestię wymiany materaca.

Niesamowite, jak jedną, niby łatwą czynnością, jaką jest sen bezproblemowo można zaburzyć. Wystarczy zbyt długo zwlekać z wymianą materaca lub wahać się nad wyborem nowego. Tak naprawdę każda, zmiana, nie ważne czy ją widać czy nie w naszym materacu może dać nam powód do jego wymiany – więc lepiej nie czekać za długo, aby to nie odbiło się na naszym zdrowiu.