Temat kieszonkowego dla dzieci budzi od lat wiele kontrowersji i pobudza do wyrażania swoich opinii dotyczących tego właśnie tematu. Wielu rodziców zastanawia się, czy dawanie swoim pociechom, niezależnie od ich wieku, jakiejś kwoty do wykorzystania na tydzień czy miesiąc to dobry pomysł. W poniższym artykule dowiesz się, czy dobrym pomysłem jest dawanie dzieciom kieszonkowego, ile ono powinno wynosić i od jakiego wieku dzieciom są one potrzebne. Jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Kieszonkowe dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Przyznawanie kieszonkowego dzieciom stanowi przede wszystkim jedną z pierwszych lekcji z zakresu edukacji finansowej. Maluchy, które otrzymują własne fundusze, mają okazję nauczyć się, jak zarządzać swoimi środkami, podejmować decyzje zakupowe i rozwijać umiejętność oszczędzania. To także szansa na rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności, gdy dzieci zyskują kontrolę nad własnym budżetem, podejmując decyzje dotyczące wydatków na podstawie dostępnych środków. Jednakże istnieje kilka ważnych kwestii, które warto uwzględnić. Rodzice muszą koniecznie znaleźć równowagę pomiędzy kontrolą nad ilością kieszonkowego a samodzielnym zarządzaniem przez dziecko. Nadmierne dawanie zbyt dużych sum może zatracić edukacyjny charakter tej praktyki, natomiast zbyt mała kwota może nie dostarczyć wystarczającej ilości doświadczeń związanych z zarządzaniem finansami. Nie oszukujmy się – 5 czy 10 złotych miesięcznie dla dziecka, które uczęszcza do szkoły podstawowej czy średniej, to prawie nic w obecnych czasach i cenach różnych słodyczy, zabawek czy gier komputerowych. Rodzice muszą również zrozumieć, że kieszonkowe to pieniądze tylko i wyłącznie ich dzieci, więc niezależnie, na co pociecha będzie chciała je wydać, rodzic nie może się nadmiernie wtrącać. Oczywiście można delikatnie zasugerować lub pomóc, jeśli dziecko o ową pomoc poprosi, ale nic więcej!

Kieszonkowe dla dzieci - czy to dobry pomysł?Ile powinno wynosić kieszonkowe dziecka?

Mamy świadomość, że wysokość kieszonkowego dla jednego dziecka będzie zależeć od kilku czynników: jego wieku, budżetu rodziców oraz ilości dzieci w rodzinie. Jednak warto wiedzieć, ile mniej więcej dziecko w danym wieku powinno dostawać kieszonkowego miesięcznie. Oto nasze propozycje:

  • Dziecko do lat 6

Naszym zdaniem dziecko do szóstego roku życia powinno dostawać małe kwoty kieszonkowego miesięcznie, które nie powinny wynosić więcej niż 10-15 złotych. Dzięki temu maluch będzie już miał jakieś swoje pieniądze, jednak będzie mógł sobie kupić coś raz lub dwa razy w miesiącu. To nauczy go cierpliwości, oszczędzania oraz podejmowania decyzji, co dokładnie chce sobie sprezentować.

  • Dziecko od 7 do 9 roku życia

W tym wieku miesięczne kieszonkowe może wynosić od 20 do 30 złotych. Uważamy, że jest to dobra kwota, która po oszczędzaniu przez kilka miesięcy może dać sporą sumę na zakup czegoś, co dziecko bardzo chciało.

  • Dziecko od 10 do 14 roku życia

Dzieci od 10 do 14 roku życia mogą spokojnie zarządzać swoim kieszonkowym, które powinno wynosić około 50 złotych. Taka kwota pozwoli na zakup większości rzeczy, które dzieci chcą mieć w tym wieku – nowa książka, ładna bluzka czy nowy piórnik.

  • Dziecko od 15 do 18 roku życia

W tym przedziale wiekowym dzieci są już bardzo samodzielne, a ich życie opiera się przede wszystkim na spotkaniach z przyjaciółmi. Dlatego też naszym zdaniem, kieszonkowe wtedy powinno wynosić około 100 złotych miesięcznie. Jest to kwota, która pozwoli dziecku pójść jeden raz do restauracji ze znajomymi i zostanie jeszcze trochę na drobne wydatki.

Oczywiście podane wyżej kwoty to tylko nasze zdanie dotyczące wysokości kieszonkowego dla dziecka w określonym wieku. Niektóre rodziny będą mogły sobie pozwolić na ich podwyższenie, a inne uznają, że są one zbyt wysokie. Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, aby dziecko od najmłodszych lat uczyć zarządzania swoim mniejszym lub większym budżetem.

Za co dziecko może dostawać kieszonkowe?

Kwestia tego, za co dziecko może otrzymywać kieszonkowe, jest dość kontrowersyjna. Część rodziców może uważać, że dziecko będzie wykonywało daną czynność tylko po to, aby dostać należne im pieniądze. Jednak maluch może się dzięki temu również nauczyć, że pieniędzy nie dostaje się za nic i tak samo, jak rodzice za swoją pracę dostają wypłatę, to on może dostawać swoje kieszonkowe za wykonywanie drobnych prac w domu czy inne czynności. Poniżej przedstawimy listę potencjalnych działań, za które dziecko może otrzymywać kieszonkowe:

  • Wykonywanie obowiązków domowych – dziecko może dostawać kieszonkowe za pomoc w wykonywaniu prostych obowiązków domowych, takich jak sprzątanie swojego pokoju czy podawanie pomocnej dłoni w codziennych zadaniach.
  • Dobre wyniki w nauce – świetnym pomysłem jest dawanie dziecku kieszonkowego, które odzwierciedla jego wyniki w nauce.
  • Odpowiedzialność za zwierzęta domowe – jeśli dziecko odpowiedzialnie opiekuje się zwierzęciem domowym, takim jak pies czy kot, może otrzymywać kieszonkowe jako nagrodę za troskę i zaangażowanie.

Możecie, jako rodzice, wspólnie ustalić, ile pieniędzy dziecko będzie otrzymywać za wykonanie danej czynności, np. 5 zł za pozmywanie naczyń, 3 zł za wyprowadzenie psa na spacer, a 2 zł za wyniesienie jednego worka ze śmieciami. Będzie to dla niego świetna motywacja do pomagania Wam w domu!

Pamiętaj również o tym, że dziecko potrzebuje więcej snu niż dorosły człowiek, aby dobrze się rozwijało. Dlatego też zadbaj o dobrą jakość jego odpoczynku, kupując jeden z materacy dostępnych na tej stronie: www.hilding.pl. Możesz również zainwestować w łóżko o wymiarach 80×190, które będzie idealnym wyborem dla starszych już dzieci. Znajdziesz je tutaj: www.sleepinghouse.pl. Możesz również kupić materac w jednym z wielu sklepów z artykułami sypialnianymi dostępnymi w mieście Konin. Serdecznie zapraszamy!