Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Dieta i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie można ukryć, że w obecnych czasach spożywamy bardzo dużo przetworzonej żywności. Jak ona na nas oddziałuje? Dowiedz się więcej!
Czym jest wysoko przetworzona żywność?
Żywność przetworzona to coś niezwykle powszechnego – możemy natknąć się na nią w każdym sklepie. Czy zastanawialiśmy się jednak, w jaki sposób powstaje i co tak właściwie ją wyróżnia? Okazuje się, że do przetworzonej żywności klasyfikują się te produkty, które uległy procesom przetwarzania – zostały wcześniej ugotowane, podsmażone czy zamrożone. Ze względu na to działanie właściwości artykułu ulegają zmianie. Może zmienić się jego smak czy struktura, ale chodzi tu przede wszystkim o czas przydatności. Celem przetwarzania żywności jest wydłużenie czasu, w którym możemy ją spożyć. Do tego wykorzystuje się różne niekorzystne składniki takie jak sól, tłuszcze trans, konserwanty czy cukry.
Warto wiedzieć, że przetworzona żywność dzieli się na 4 grupy: nieprzetworzona lub minimalnie przetworzona, jak na przykład nasiona, zioła, przyprawy czy też warzywa i owoce. Potem mamy składniki kulinarne, czyli przetworzone oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, miody, ocet, mąka lub skrobia. Trzecia grupa to przetworzona żywność, w skład której wchodzą konserwy, sery, warzywa w puszce bądź pieczywo. Ostatnia, najbardziej niezdrowa grupa to żywność wysokoprzetworzona. Zaliczamy do niej słodycze, słone przekąski, margarynę, zupki instant, mrożonki, gazowane napoje czy też dania błyskawiczne. To właśnie te elementy są najbardziej niezdrowe dla naszego organizmu. Posiadają największą ilość niekorzystnych substancji. Jednocześnie wyróżniają się bardzo niską zawartością składników odżywczych, które są nam potrzebne do codziennego funkcjonowania. Mają bardzo dużą kaloryczność, wysoki indeks i ładunek glikemiczny, a także zawierają substancje rakotwórcze, do których pojawienia się dochodzi na skutek obróbki termicznej.
Jak rozpoznać wysoko przetworzoną żywność?
Wysoko przetworzona żywność to ta, od której najbardziej powinniśmy trzymać się z daleka. Spożywanie jej w dużych ilościach ma katastrofalne skutki dla naszego organizmu. Robiąc zakupy, warto zwracać uwagę na to, czy wybierane przez nas produkty są wysoko przetworzone, czy też nie. Możemy to zrobić, szukając w składzie takich elementów jak białko serwatkowe w proszku, koncentraty, barwniki, emulgatory, glutaminian sodu, aromaty, koncentrat soku owocowego, kazeina, hydrolizowane białka, substancje spulchniające czy też cukier inwertowany. Jeśli zobaczymy, że dany artykuł zawiera te składniki, postarajmy się znaleźć zdrowszy zamiennik. Na początku może nam to sprawiać trudność, ale z czasem nauczymy się, na co zwracać uwagę i będziemy mogli skutecznie weryfikować sklepowe produkty.
Niedobory witamin i składników odżywczych
Choć żywność wysoko przetworzona jest smaczna i łatwa w przygotowaniu, to spożywanie jej generuje więcej szkód niż korzyści. Produkty te negatywnie oddziałują na nasz stan i często przyczyniają się do powstania różnych chorób. Wpływ na to ma fakt, że wysoko przetworzone jedzenie ma w sobie bardzo mało witamin i składników odżywczych. Jeśli nasza dieta składa się w większości z tych artykułów, istnieją bardzo duże szanse, że wytworzymy niedobory kluczowych substancji. To z kolei doprowadzi do gorszego samopoczucia i narazi nas na wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
Otyłość
Poważnym ryzykiem, jakie wiąże się z częstym spożywaniem wysoko przetworzonej żywności, jest pojawienie się otyłości. Produkty bogate w cukier, sód czy tłuszcze trans w zawrotnym tempie przyczyniają się do zwiększenia naszej masy ciała. Jeśli nie dbamy o to, aby uprawiać aktywność fizyczną i spalić nadprogramowe kalorie, możemy najpierw doprowadzić do nadwagi, a później do otyłości. Najczęściej w tym wypadku występuje otyłość brzuszna. To poważna choroba, która negatywnie oddziałuje na pracę wielu narządów w naszym organizmie, w tym na cały układ sercowo-naczyniowy.
Problemy z układem trawiennym
Nie ma wątpliwości, że produkty zawierające tak wiele szkodliwych substancji muszą w jakiś sposób oddziaływać na nasz układ pokarmowy. Ich negatywne działanie dotyka przede wszystkim jelita. Wykorzystanie nieodpowiednich substancji zaburza naturalną mikrobiotę jelit i zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu jelita drażliwego. Może też wywoływać różne nieprzyjemności związane z układem trawiennym, jak na przykład wzdęcia, gazy, zaparcia. Wysoko przetworzona żywność może też zaburzyć nasz metabolizm.
Jak ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonej żywności?
Wiedząc, jak wiele złego wiąże się z nadmiernym spożywaniem wysoko przetworzonej żywności, na pewno będziemy chcieli ograniczyć jej ilość w naszym życiu. Możemy to zrobić, uważnie czytając etykiety i rezygnując z tych produktów, które zawierają dużo szkodliwych substancji. Warto spróbować zastąpić je zdrowszymi, naturalnymi zamiennikami – na przykład popularne chipsy możemy zamienić na chrupki z soczewicy. Wybierając pieczywo czy produkty zbożowe, postawmy na te, które mają pełne ziarna. Całkowicie zrezygnujmy z dań błyskawicznych. Na zakupy, zamiast do dużego marketu, możemy wybrać się do sklepu z bio żywnością, gdzie o wiele łatwiej znajdziemy zdrowe produkty. Pamiętajmy, że nie tylko dieta ma znaczenie dla naszego samopoczucia. Bardzo ważne są też inne czynniki, takie jak jakość snu. Jeśli o nią nie dbamy, również możemy doświadczyć różnych nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład znużenie, problemy z koncentracją czy spadek odporności. Chcąc tego uniknąć, musimy zadbać o optymalne warunki do snu. Zainwestujmy w solidny, jakościowy materac ze sklepu stacjonarnego Konin, na którym będziemy mogli skutecznie wypocząć.
Żywność przetworzona to taka, której właściwości sztucznie zmieniono, na przykład za sprawą wcześniejszej obróbki termicznej lub poprzez dodanie dodatkowych składników. Jeśli nasza dieta w większości składa się z takich produktów, nie jest to zdrowe dla naszego organizmu.