Niewątpliwie wybaczanie to jedna z najtrudniejszych zdolności, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Jest to także działanie, które może drastycznie zmienić nasze życie i wpłynąć na dalsze losy dwojga ludzi. I choć wybaczanie często jest uzdrawiające dla relacji oraz pozwala ją kontynuować w pozytywnych stosunkach, to jednak istnieją takie sytuacje, gdzie decyzja o przebaczeniu może być niesłuszna i szczególnie niekorzystna dla strony pokrzywdzonej. Jedno wybaczenie nierzadko powoduje, że druga osoba nadal dopuszcza się pewnych wykroczeń, które ranią nasze uczucia. Jakich rzeczy nie powinniśmy więc wybaczać?

Zdrada

Niby wydaje się oczywistym, że żadna zdrada nie powinna być wybaczona, zarówno ta fizyczna, jak i emocjonalna. Jednak znajdą się osoby, które mają wątpliwości co do tego, czy warto wybaczyć zdradę, czy też nie. Zastanówmy się natomiast głębiej – czy osoba, która zdradziła i która teraz nam mówi, że to nic nie znaczyło, jest godna zaufania? Nawet jeśli prawdziwie Cię kocha, dopuściła się czynu, którego nie da się naprawić. Zawsze z tyłu głowy będziemy świadomi tego, że osoba, z którą żyjemy, w pewnym momencie nas opuściła i zainteresowała się kimś zupełnie innym. Nie bez powodu twierdzi się też, iż jedna zdrada to tylko początek spirali kolejnych kłamstw. To oznaka braku szacunku i nadużycia zaufania. Pamiętajmy, że związek to relacja, w której oddajemy się drugiej osobie i zobowiązujemy do wspólnego życia, ponieważ sami tego pragniemy. Jeśli tak nie jest, to właśnie wtenczas dochodzi do zdrady. To świadome działanie i nawet żadne używki nie stanowią tutaj usprawiedliwienia.

Przemoc fizyczna

Wybaczyć, czy nie wybaczyć? Oto rzeczy, których nie powinniśmy wybaczaćJeśli nam na kimś naprawdę zależy, wszelkie spory i nieporozumienia rozwiązujemy drogą słowną. Darzymy szacunkiem drugą osobę i liczymy się z jej zdaniem. Tego samego oczekujemy także od tego przyjaciela, partnera czy członka rodziny. Dopuszczenie się więc przemocy fizycznej jest naganne, nie wspominając już o naturalnych prawach każdego człowieka. To często oznaka słabości, która wiąże się z tym, że oprawca nie potrafi inaczej reagować na konflikty – nie jest w stanie zachować spokoju i nie potrafi znaleźć słów, które opisują jego stanowisko czy stan emocjonalny. Przemoc fizyczna to jednak uszczerbek na naszym zdrowiu, o które przecież każdy prawdziwy przyjaciel powinien się troszczyć. Tymczasem dopuszcza się on do jego niweczenia, kierując się jedynie własnymi pobudkami, nie mając na uwadze naszego dobra. Przemoc fizyczna jest więc niewybaczalna i nie powinna mieć miejsca w żadnej bliskiej nam relacji.

Natomiast w trosce o własne zdrowie, warto wyposażyć się w wygodny i wysokiej jakości materac. To gwarancja zdrowego i prawdziwie regenerującego snu! W salonach w Konin powinniśmy móc znaleźć dla siebie idealny model materaca.

Nadużycie zaufania

Na liście rzeczy, których nie powinniśmy wybaczać, znajduje się także nadużycie zaufania. Powinniśmy wiedzieć, że jest to poważne naruszenie relacji i granic międzyludzkich, które może mieć trwałe konsekwencje emocjonalne i psychologiczne dla osoby dotkniętej tym działaniem. Zauważmy zresztą, że gdy ktoś nadużywa naszego zaufania, podejmuje się pewnych nieodpowiednich rzeczy za naszymi plecami, trudno nam ponownie zaufać tej osobie, dlaczego więc mielibyśmy jej wybaczyć? Decydując się na wybaczenie bez żadnych konsekwencji, możemy poddać się ryzyku ponownego narażenia na szkodliwe sytuacje. Często dzieje się tak właśnie w przypadku wcześniej wspomnianej zdrady, która naturalnie wiąże się z nadużyciem zaufania. Poza tym wybaczając tego typu przewinienie, naruszamy własną integralność i działamy przeciwko sobie, własnym wartościom oraz potrzebom. To z kolei może wpłynąć na naszą samoocenę, zwłaszcza jeśli nadużycie zaufania miało już miejsce wielokrotnie.

Stałe wykorzystywanie

W zdrowej relacji międzyludzkiej niedopuszczalne jest także wykorzystywanie, zwłaszcza te stałe, które trwa już dłuższy czas. Nie powinniśmy pozwalać na to, aby nawet bliska nam osoba wykorzystywała notorycznie naszą dobroć w celu własnego zysku, nie dając nic od siebie samej. Ulegając zachciankom i potrzebom drugiej strony, narażamy się na utratę własnej godności i ponownie integralności. Pozostając w relacji z taką osobą, zaniedbujemy też indywidualne potrzeby oraz wartości. Stałe wykorzystywanie prowadzi więc do dysproporcji w relacji, a przecież wartościowa przyjaźń polega na równym traktowaniu oraz szukaniu rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Zdecydowanie zatem nie powinniśmy tolerować takich sytuacji, a już na pewno ich nie wybaczać.

Brak skruchy i słowa „przepraszam”

Powinniśmy pamiętać również, że każdy człowiek ma prawo popełnić błąd, ale w ostatecznym rozrachunku istotne jest to, aby się do niego przyznać i potrafić powiedzieć “przepraszam”. Jeśli więc w naszej relacji doszło do przykrego przypadku, w którym druga strona uraziła nasze uczucia i nie wyraża w związku z tym żadnej skruchy, warto zastanowić się, czy dalsza kontynuacja tej znajomości jest warta naszego zdrowia psychicznego. Poza tym dlaczego mielibyśmy wybaczyć osobie, która nawet nie dąży do naprawienia relacji, nie widzi swojego błędu i nie wykazuje gotowości do zmiany swojego zachowania? Jest to duże ryzyko, którego z pewnością będziemy w przyszłości żałować, gdy będzie miała miejsce podobna sytuacja.

Kłamstwo

W kontekście rzeczy niewartych wybaczenia nie sposób nie wspomnieć także o kłamstwie. Wiąże się ono ponownie z utratą zaufania i brakiem autentyczności w relacji. Kłamstwo zakłóca zdolność do otwartości, uczciwości i prawdziwej komunikacji między ludźmi, które są istotne dla zachowania zdrowych stosunków. Poza tym brak naszej odpowiedniej reakcji na taką sytuację może spowodować, że bliska nam osoba będzie kontynuować kłamstwa w przyszłości, ponieważ nie doświadczyła ona żadnych konsekwencji za swoje działania.

Powyżej opisane sytuacje z całą pewnością nie powinny otrzymywać naszego przebaczenia. Choć oczywiście ostateczna decyzja może tutaj zależeć od indywidualnego przypadku, osobistych wartości oraz granic, to jednak zawsze miejmy na uwadze nasze zdrowie psychiczne i nie pozwólmy na to, aby bliskie nam osoby umniejszały naszej istocie.