Ból kręgosłupa może towarzyszyć wielu osobom z naprawdę różnych powodów. Niektóre z nich są lekkie i wystarczy wziąć lekki lek przeciwbólowy, żeby dolegliwość ustąpiła. Inne zaś spowodowane są różnymi chorobami, powikłaniami lub nieodpowiednim podłożem do spania. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa? Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zmniejszyć tę nieprzyjemną dolegliwość! 

Od czego może boleć kręgosłup? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje naprawdę wiele powodów, dlaczego kręgosłup może boleć, a oto kilka z nich:

 • urazy – kręgosłup mógł ulec uszkodzeniu mechanicznemu w wyniku upadku, wypadku samochodowego lub innego rodzaju urazu.
 • zmiany zwyrodnieniowe – ból kręgosłupa może boleć z powodu różnych zmian zwyrodnieniowych, np. przepuklina dysku lub artretyzm stawów kręgosłupa.
 • zaburzenia mięśniowe – nieprawidłowe napięcie mięśni kręgosłupa może prowadzić do bólu.
 • infekcji – infekcje, takie jak zapalenie stawów lub zapalenie kręgów, mogą powodować nieznośny ból kręgosłupa.
 • choroby układu hormonalnego – choroby tarczycy i inne zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do bólu pleców.
 • zła postawa ciała – zła postawa ciała podczas siedzenia lub stania również może powodować to, że kręgosłup będzie Cię boleć.
 • wada kręgosłupa – różne wady kręgosłupa, takie jak skolioza lub lordoza mogą powodować spore dolegliwości bólowe kręgosłupa.
 • inne choroby– ból kręgosłupa może być również objawem innych chorób, takich jak różne nowotwory lub choroby autoimmunologiczne.

Jeśli cierpisz z powodu bólu kręgosłupa, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ ból kręgosłupa może być objawem poważnych chorób lub urazów, które wymagają leczenia. Lekarz specjalista zbada Twój kręgosłup i zaleci odpowiednie leczenie, którymi mogą być leki przeciwbólowe, rehabilitacja lub zabiegi chirurgiczne.

Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?Co zrobić, żeby plecy przestały boleć?

Jeśli boli Cię kręgosłup, to pierwsze i najważniejsze, co powinieneś zrobić, to skonsultować się z lekarzem specjalistą, np. fizjoterapeutą lub ortopedą. Specjalista pomoże Ci zdiagnozować przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. Może to obejmować ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże, leki przeciwbólowe lub inne formy terapii.

Jak zapobiegać bólowi kręgosłupa? 

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne jest, aby dbać o swój kręgosłup, ponieważ wtedy bardzo prawdopodobne jest, że jednak nie będzie on boleć. Ważne jest, aby dbać o swoją postawę podczas siedzenia i chodzenia oraz unikać dźwigania ciężarów w sposób, który może uszkodzić plecy. Równie pomocne może być wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie pleców i brzucha, oraz zachowywanie odpowiedniej diety, aby utrzymać prawidłową masę ciała.

Jakie są domowe sposoby na ból kręgosłupa?

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Wiele z nich jest bardzo łatwych w wykonaniu, a jakże skutecznych! Poznaj domowe sposoby na pozbycie się bólu pleców:

 • ciepło i zimno – już setki lat temu ludzie wiedzieli, że zimne i ciepłe okłady mają zdrowotne działanie. Ciepłe okłady łagodzą ból mięśni, a zimne mogą zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Jeśli masz w domu termofor, to idealnie się on nada, tak samo, jak poduszki grzewcze lub kompresy z lodu.
 • leki przeciwbólowe – każda osoba ma swoją domową apteczce, a w niej leki przeciwbólowe. Możesz śmiało się nimi wspomóc! Jakie leki będą odpowiednie? Możesz wziąć ibuprofen, paracetamol lub aspirynę. Pamiętaj jednak, aby przeczytać ulotkę i upewnić się, ile tabletek możesz zażywać w ciągu doby.
 • masaż – możesz spróbować różnych masaży, które złagodzą napięcie w mięśniach i poprawią ukrwienie. Najlepiej, jak poprosisz o pomoc kogoś bliskiego lub udasz się do specjalisty.
 • aktywność fizyczna – joga, pilates lub rozciąganie – jakąkolwiek z tych aktywności wybierzesz, z całą pewnością pomoże Ci ona w dbaniu o zdrowie fizyczne i zapobiegnie bólowi kręgosłupa.
 • zrelaksuj się – nie każdy wie, że stres i napięcie również mogą prowadzić do bólu kręgosłupa. Aby tego uniknąć, możesz spróbować znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu, takie jak medytacja, odpowiednie oddychanie, czytanie książek, oglądanie seriali, szydełkowanie, malowanie, rozwiązywanie sudoku, granie w szachy lub relaksująca kąpiel.

Pamiętaj, że niektóre domowe sposoby leczenia bólu kręgosłupa, mogą być bardziej skuteczne dla niektórych osób, a na inne już nie działać. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą, jeśli ból kręgosłupa utrzymuje się lub nasila i żadne domowe metody nie pomagają w zmniejszeniu, lub całkowitym zniwelowaniu bólu.

Zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ każdy z nas ma je jedno. Warto więc o nie dbać jak najlepiej i unikać niepotrzebnych przeciążeń. Bardzo ważne jest dbanie o swój kręgosłup, ponieważ brak tego może powodować wiele różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból. Zdrowy styl życia to również dieta, a osoby z problemami z kręgosłupem powinny wzbogacić swoje posiłki w dużą ilość owoców i warzyw, w których jest mnóstwo witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Spożywaj duże ilości białka, takiego jak chude mięso, ryby, jajka i rośliny strączkowe, które pomagają w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej. Pamiętaj o piciu dużych ilości wody, ponieważ płyny są ważne dla utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu.

Przeczytaj także: