Przez wiele lat zdrowie i samopoczucie nastolatka nie było często poruszanym tematem. Uznawano, że jest to czas, kiedy organizm jest najmniej podatny na rozwój chorób. Z czasem okazało się, że twierdzenie to jest błędne, i zaczęto zwracać coraz większą uwagę na zdrowie i właściwy stan odżywienia nastolatka.

Dlaczego dieta dla nastolatków jest ważna? 

W okresie dojrzewania nastolatków czeka wiele zmian, mających związek z istnym wyrzutem hormonów. Przyczyniają się do m.in. zmian wyglądu. Zwiększa się również tempo wszelkich przemian metabolicznych, czemu towarzyszy gwałtowny wzrost ciała. Jak można się domyślić, wszystko to wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Oznacza to, że dieta w okresie dojrzewania jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na właściwy rozwój – umysłowy, związany z nauką oraz fizyczny, wiążący się ze zmianami w ciele. Zatem, na co jako rodzice powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby zadbać o odpowiednie zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie nastolatka? W dużym stopniu dotyczy to właściwie skomponowanej diety.

Na co zwrócić uwagę w diecie dla nastolatków?

Kiedy nastolatek powinien być na diecie?Chcąc zadbać o dietę nastolatka, należy przede wszystkim uświadomić swoją pociechę, w jak dużym stylu odpowiada on za własne zdrowie, wygląd czy samopoczucie. W końcu nie możemy już zmusić dziecka do jedzenia lub pilnować tego, co je na mieście. Jeśli nastolatek nie zmaga się z żadnymi problemami zdrowotnymi, to jego dieta powinna obejmować przede wszystkim takie kwestie, jak:

  • regularne przyjmowanie posiłków,
  • codzienne spożywanie warzyw i owoców,
  • odpowiednia podaż białka, węglowodanów i tłuszczy,
  • dzienne pokrywanie zapotrzebowania na witaminy i minerały,
  • ograniczenie spożycia produktów o dużej zawartości cukrów, tłuszczy i soli.

Jak dieta wpływa na stan zdrowia młodzieży?

Mówi się o tym, że nastolatkowie potrzebują dużo snu. Z uwagi na to, specjalnie dla nich stworzono materac dla nastolatków, dzięki czemu mogą się zdrowo wyspać. Przekłada się to na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Wdrażając dodatkowo odpowiednio zbilansowaną dietę, jesteśmy w stanie pomóc im w walce z trądzikiem pospolitym. Ma to związek z wyeliminowaniem takich produktów, jak mleko czy czekoladą, które nasilają zmiany skórne, a także wdrożenie WNKT omega-3, witamin A, C, D3 oraz siarki i krzemu. Sposób odżywiania wpływa również na poszczególne hormony, w tym gonadotropiny czy hormon wzrostu (GH). Jakie to ma znaczenie? Jak się okazuje, najczęstszą przyczyną zaburzeń wzrostu jest właśnie niedożywienie. Dlatego nie zaleca się stosowania tzw. “diety cud” w przypadku nastolatków, u których zalecana jest redukcja masy ciała.

W okresie dojrzewania dochodzi do ogromnej zmiany w organizmie, która ostatecznie pozwala dziecku, a dokładnie nastolatkowi na stanie się dorosłym. Warto zatem w tym czasie pilnować diety swojej pociechy oraz nauczyć ja zdrowych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj także: