W celu pobudzenia swojego organizmu sięgamy najczęściej po jedno z dwóch rozwiązań: kawę lub napój energetyczny. Oba produkty zawierają w sobie kofeinę, która jest naturalnym środkiem pobudzającym, lecz w rzeczywistości znacznie się one od siebie różnią. Zastanawiamy się więc, po które rozwiązanie bardziej opłaca się sięgać. W dobie dbania o własne zdrowie zależy nam bowiem na tym, aby napój był i skuteczny i odpowiedni dla naszego organizmu. Rozstrzygnijmy zatem wspólnie, które rozwiązanie, kawa czy napój energetyczny, jest zdrowsze.

Rola kofeiny

Przyjrzyjmy się na początek samej kofeinie, która zdecydowanie odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Znajduje się ona bowiem zarówno w kawie, jak i napojach energetycznych. Jest to substancja psychoaktywna, której efektem działania jest pobudzenie układu nerwowego. Kofeina niweluje więc oznaki senności i pomaga osiągnąć wyższy poziom koncentracji. W przypadku kawy występuje ona naturalnie pod postacią ziaren kakaowca, z których to właśnie uzyskuje się kofeinę. Jej ilość w filiżance może jednak zależeć od rodzaju ziaren sposobu przygotowania napoju czy czasu parzenia. Ogólnie kofeina uznawana jest za zdrową substancję, jeśli przyjmuje się ją w odpowiednich ilościach. Wykazuje ona szereg korzyści dla zdrowia ludzkiego i jest to nie tylko pobudzenie organizmu, ale także źródło antyoksydantów czy poprawa wydolności fizycznej. W napojach energetycznych kofeina nie występuje jednak w naturalnej postaci, a ponadto jest jej zdecydowanie więcej.

Kofeina i cukier

Kawa a napój energetyczny - które rozwiązanie jest zdrowsze?Aby móc dokładniej rozważyć poruszaną kwestię, warto przyjrzeć się kilku przypadkom. Dlaczego? Gdyż zdecydowana większość nas nie przyjmuje kawy w czystej postaci. Często dodajemy do niej cukier, mleko, a nawet specjalne syropy smakowe, aby poprawić smak napoju i dostosować go do naszych preferencji. Sama kawa jest oczywiście zdrowa, ale co gdy jednak dodajemy do niej tyle „ulepszaczy”? Nadal stanowi ona dobre rozwiązanie czy wręcz przeciwnie? Okazuje się, że taki połączenia są już niezbyt korzystne, a w szczególności zestawienie ze sobą kofeiny i cukru. Jest to bowiem „strzał” w kierunku naszego organizmu. Cukier wówczas nie wymaga trawienia, a od razu zostaje wchłonięty do krwi. Jeżeli takie skoki fundujemy sobie przez dłuższy czas, nasz organizm tylko na tym niestety traci. Nie inaczej jest w przypadku energetyków, które zresztą posiadają znacznie więcej kofeiny. Są one też słodzone dodatkowymi substancjami, a w jednej puszce potrafi znaleźć się nawet 27 g cukru. Dlatego też w tym pojedynku niewątpliwie wygrywa kawa, której wcale słodzić nie musimy, a jeśli już lubimy, to starajmy się to robić z umiarem. Unikajmy jednak kaw zawierających dodatkowe syropy smakowe czy takich, które bardziej przypominają deser niż napój i które oferuje wiele popularnych kawiarni.

Napoje energetyczne i ich skład

Napoje energetyczne szybko zyskały popularność ze względu na szybkie dostarczanie energii dzięki wysokiej zawartości kofeiny i innych składników aktywnych, takich jak tauryna, guarana czy witaminy z grupy B. Energetyki zawierają także nierzadko dużą ilość cukru, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia i co już wcześniej wykazaliśmy. Jednak czy wcześniej wspomniane składniki aktywne i wysoka zawartość kofeiny są dobrym rozwiązaniem dla ludzkiego organizmu? Okazuje się, że niekonieczne, zwłaszcza jeśli napoje energetyczne przyjmujemy regularnie przez dłuższy okres czasu. Mimo wszystko zawierają one szkodliwe składniki chemiczne, które negatywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Przykładowo tauryna, która z jednej strony przeciwdziała zmęczeniu, to jednak z drugiej może prowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz zaburzeń snu. Jej nadmierne ilości powodują też problemy z układem trawiennym, a w tym wymioty, biegunkę czy bóle brzucha. Nie inaczej jest w przypadku innych składników, których wysoka zawartość w napojach energetycznych może być po prostu szkodliwa dla zdrowia. Poza tym energetyki najczęściej spożywają osoby młode do 25 roku życia, które są bardziej narażone na przedawkowanie i skutki uboczne ze względu na mniejszą masę ciała i ciągle rozwijający się organizm. Skomplikowany skład napojów energetycznych jest więc ich zdecydowanym minusem i pod tym względem kawa znów okazuje się lepszym środkiem pobudzającym.

Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku energetyków „zero”, czyli takich niezawierających cukru? Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej tego typu produktów, które zachęcają nas do zakupu i wypróbowania. Napoje energetyczne bez dodanego cukru są postrzegane bowiem jako zdrowsza alternatywa, ale czy tak jest naprawdę? Niestety nie w każdym przypadku. Brak cukru niekoniecznie oznacza mniejszą kaloryczność. Wtenczas w energetykach umieszcza się często inne substancje słodzące, takie jak stevia, erytrol czy sukraloza. Poza tym pomimo braku cukru, napoje energetyczne nadal mogą zawierać szkodliwe składniki aktywne i substancje chemiczne. Jaki jest zatem wniosek? Oczywiście energetyki bez cukru mogą być lepszą alternatywą, lecz jest to uzależnione od ich całego składu. Warto więc czytać etykiety, ale przede wszystkim ograniczyć spożywanie tego typu napojów, jeśli faktycznie zależy nam na naszym zdrowiu.

W trosce o zdrowie nie zapominajmy także o treściwym wypoczynku. Warto więc zaopatrzyć się w wygodny materac, który zadba o jakość naszego snu. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/120-materace-120×190 z pewnością znajdziesz odpowiedni model dla siebie.

Dlaczego kofeina w kawie jest lepsza?

Sama kofeina zawsze działa na nas tak samo, niezależnie od tego, czy dostarczamy ją organizmowi wraz z kawą, czy napojem energetycznym. Jednak różnicę stanowi tutaj sposób spożywania obu napojów. Kawę zazwyczaj pijemy powoli, delektujemy się nią, więc nie dostarczamy „kopa” naszemu organizmowi. Inaczej jest w przypadku napojów energetycznych, które łatwo gaszą pragnienie, więc zwykle pijemy je dużymi łykami, jak nawet nie duszkiem. Poza tym należy nadmienić, iż kofeina w kawie występuje naturalnie, a to przeważa nad chemicznym składem napojów energetycznych. Nie od dziś wiadomo przecież, że przetworzone produkty spożywcze nigdy nie były dobre dla zdrowia.

Podsumowując, kawa jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż najpopularniejsze napoje energetyczne. Jest to jednak uogólnienie, gdyż wszystko zależy od tego, w jaki sposób spożywamy kawę i jakie konkretnie energetyki wybieramy w sklepie. Może więc okazać się, że niektóre napoje zero są zdrowszą opcją niż wysokosłodzona kawa z wieloma innymi dodatkami.

Przeczytaj także te artykuły:

  1. Najlepszy materac, czyli jaki?
  2. Dbasz o cerę? Wybierz poduszkę antyzmarszczkową
  3. Sen a odchudzanie: czy sen może wpływać na efektywność odchudzania?