Wybór odpowiedniej kołdry, poduszki, prześcieradła czy pościeli nigdy nie jest łatwy. Istnieje ryzyko, że wybrane produkty wcale się u Ciebie nie sprawdzą. Warto zniwelować tę możliwość i jak najlepiej przygotować się do kupienia odpowiedniej bielizny pościelowej. Jaki rozmiar pościeli będzie idealny na Twoją kołdrę? Jakie wymiary poszewki na poduszkę będą idealne dla Twojej? Podpowiadamy i odpowiadamy!

Jakie są rozmiary kołdry?

Dobór rozmiaru kołdry powinieneś rozpocząć od zmierzenia swojego materaca, ponieważ to od tego w dużej mierze będzie zależało, jaką kołdrę powinieneś wybrać. Rozmiar przykrycia nie powinien być mniejszy niż materac, ponieważ nie będzie to wyglądać estetycznie. Kołdra może bez problemu zwisać po obu stronach łóżka. A jakie może wyróżnić rozmiary kołder?

 • rozmiary kołdry: 60×80, 80×80, 60×120, 60×140 centymetrów– są to propozycje skierowane do najmłodszych, czyli do niemowląt.
 • rozmiar kołdry: 100×135, 110×140 centymetrów– ten rozmiar jest skierowany do młodszych dzieci.
 • rozmiar kołdry: 140×200 centymetrów – idealnie sprawdzi się u starszych dzieci oraz u nastolatków.
 • rozmiar kołdry: 160×200 centymetrów– będą świetnym wyborem dla jednej osoby dorosłej.
 • rozmiar kołdry: 180×200 centymetrów– doskonale sprawdzi się u jednej osoby, która uwielbia mieć dużą kołdrę oraz u pary.
 • rozmiar kołdry: 200×200, 200×220 centymetrów– dwa największe rozmiary skierowane są do par. Ostatni rozmiar szczególnie polecany jest osobom, które są bardzo wysokie.

Każda z tych kołder sprawdzi się u kogoś innego, a jak dobrać odpowiedni rozmiar pościeli do kołdry?

Jak dobrać poszewkę na kołdrę i poduszkę?Rozmiar kołdry, a rozmiar pościeli

Najlepszym rozwiązaniem, które sprawi, że wymiary pościeli będą odpowiednie dla rozmiaru kołdry, jest kupowanie pościeli o takich samych wymiarach. To nie pozwoli Ci na popełnienie błędu. Oczywiście możesz kupić poszewkę na kołdrę o rozmiar mniejszą lub większą, ale będzie ona wyglądać nieestetycznie, a dodatkowo sprawi, że komfort snu będzie znacznie mniejszy. Jakie są rozmiary pościeli?

 • pościel 200×220, 200×200, 180×200 centymetrów – największe rozmiary, przeznaczone dla par.
 • pościel 160×200, 140×200 centymetrów – rozmiary idealne dla pojedynczej osoby dorosłej lub nastolatka.
 • pościel 100×135, 110×140 centymetrów – są to rozmiary idealnie dla dzieci młodszych, które chodzą do szkoły podstawowej.
 • pościel 60×80, 80×80, 60×120, 60×140 centymetrów – są to najmniejsze rozmiary pościeli przeznaczone dla młodszych dzieci i noworodków.

Wśród tylu rozmiarów poszewek na kołdrę, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Jakie są rozmiary poduszek i jak dobrać do nich odpowiednie wymiary poszewek?

Poduszki są ważnym elementem snu każdego człowieka. Sprawiają, że głowa, szyja i barki odpoczywają, a rano człowiek nie odczuwa bólu. Można wyróżnić następujące rozmiary poduszek:

 • 40×40 centymetrów
 • 50×50 centymetrów
 • 50×60 centymetrów
 • 70×80 centymetrów

Jest ich naprawdę wiele, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dobierając poszewkę na poduszkę, należy kierować się tymi samymi zasadami, które dotyczą kołdry, czyli wybrać takie wymiary poszewki, jakie ma Twoja poduszka!

Ważny jest również materac!

Sen stanowi około ⅓ całej doby, co daje nam aż 8 godzin leżenia na jednej powierzchni! Warto kupić odpowiedni materac, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Sprawi on, że organizm będzie się lepiej regenerować, a Ty każdego poranka będziesz mieć dużo siły! Polecamy kupić również odpowiednią poduszkę, a jedną z nich może być poduszka ekologiczna. Nie czekaj i już dziś zapewni sobie odpowiedni komfort snu!