Ludzki umysł to kwestia, którą społeczeństwo interesuje się od wieków. Jest on bowiem niezwykle złożony i do dziś nie zdążyliśmy odkryć wszystkich jego tajemnic. Pozostaje więc zagadką, którą bardzo chcielibyśmy rozwiązać, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzką intuicję. Nierzadko nazywana ona jest „szóstym zmysłem” lub „wewnętrznym przewodnikiem”, który stanowi zdolność do rozumienia lub odczuwania czegoś bez konieczności wyjaśniania tego w sposób logiczny. Intuicja jest inaczej przeczuciem, które może towarzyszyć nam w różnych sytuacjach. Jednak najbardziej zagadkowym elementem pozostaje to, jak to jest możliwe, że nasze przeczucia się sprawdzają w rzeczywistości.

Czym jest intuicja?

O dziwo nawet samo pojęcie intuicji nie jest do końca sprecyzowane, ponieważ kryje się pod nim wiele różnorodnych określeń i przypisanych jej cech. Wiadomo jednak, że słowo intuicja pochodzi od łacińskiego „intueri”, które oznacza kontemplację i wewnętrzne rozważania. Można zatem przypuszczać, że intuicja jest formą indywidualnej wiedzy. Wszyscy dobrze wiemy natomiast, iż jest to znacznie bardziej złożony termin, który wcale nie dotyczy rzeczywistej wiedzy i faktów, a tego, co samodzielnie rodzi się w naszym umyśle, czyli właśnie przekonań oraz przeczuć względem np. przyszłości czy innych osób. Intuicja ma swoje korzenie w naszej podświadomości. To zdolność, którą rozwijamy przez całe swoje życie, opierając się na doświadczeniach, emocjach i w szczególności na wewnętrznych sygnałach wysyłanych przez nas umysł. Z kolei na podstawie tych doświadczeń wiemy, czy możemy ufać swoim przeczuciom, czy też nie. Jednak w momencie gdy musimy podjąć szybką decyzję, intuicja nierzadko wkracza na scenę, oferując nam swoiste „wewnętrzne spojrzenie” na sytuację.

Skąd bierze się intuicja?

Intuicja: przeczucia, które się sprawdzająIntuicja jest zatem naprawdę trudnym do zdefiniowania pojęciem, a z tego względu istnieje też wiele teorii dotyczących tego, skąd ona się bierze i jakie jest jej podłoże. Nadal stanowi temat intensywnych badań, a naukowcy identyfikują kilka głównych źródeł. Jednym z nich jest oczywiście doświadczenie życiowe. Sposób naszego myślenia oraz odpowiedzi, jakie nasuwa nam umysł, są przede wszystkim związane z naszą przeszłością. W miarę upływu czasu zbieramy ogromną ilość informacji o świecie, ludziach oraz sytuacjach, a dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać podobne przypadki i tutaj właśnie wkracza nasza intuicja, która decyduje o naszych dalszych wyborach. Nasze przeczucia mogą być jednak związane także z obecnie przeżywanymi emocjami. Trudno zaprzeczyć, że stanowią one istotną część procesu decyzyjnego, który zachodzi w naszej głowie. Czasami więc to właśnie emocje przekazują nam ważne informacje o otaczającym nas świecie, które są trudne do uchwycenia innymi zmysłami. Źródłem intuicji mogą być ten instynkty przetrwania. Ludzki gatunek istnieje do dziś, gdyż prawdopodobnie rozwijaliśmy zdolność do szybkiego rozpoznawania potencjalnych zagrożeń, a tym samym byliśmy w stanie ich uniknąć lub im zapobiec. Intuicja może być więc rezultatem ewolucyjnych adaptacji sprzyjających przetrwaniu. Jednak takich źródeł intuicji można by wymieniać w nieskończoność, a i tak nie będziemy mieć pewności, które podłoże jest tym słusznym.

Czy można ufać swoim przeczuciom?

Nasze doświadczenie nie raz już nam udowodniło, że przeczucia mogą mieć miejsce w rzeczywistości. Jednak zaufanie swojej intuicji to kwestia bardzo subiektywna, która może zależeć od wielu czynników. Znaczącą rolę odgrywa tutaj nie tylko doświadczenie życiowe, ale także sam poziom rozwoju intuicyjnych zdolności danej osoby oraz kontekst sytuacji, w której się znajdujemy. Jeżeli jesteśmy obeznani w życiu, zmierzyliśmy się z wieloma trudnymi przypadkami, to z pewnością potrafimy rozpoznać pewne wzorce, a wtenczas intuicja może być bardziej trafna. Trudno jednak jednoznacznie wskazać granicę, w której nabyte doświadczenia życiowe można uznać za bogate i tym samym warto zaufać swoim przeczuciom. Pod uwagę należy także wziąć swoje emocje oraz stan psychiczny. Gdy jesteśmy zrównoważeni emocjonalnie, podejmujemy raczej bardziej rozsądne decyzje, podczas gdy silne emocje mogą wskazywać na nie do końca odpowiednie wybory. Wszystko zależy oczywiście ponownie od kontekstu sytuacji, należy jednak zwrócić uwagę, że pod pływem emocji nasza intuicja może być zaburzona. Przeczucia często więc wynikają z chwilowego stanu emocjonalnego i wtedy nie należy im się poddawać. W każdym z przypadków powinniśmy trzeźwo spojrzeć na sytuację i zastanowić się, czy posiadamy wystarczająca ilość informacji. Niekiedy bywa, że nasza intuicja jest błędna, gdyż brakuje nam pełnego kontekstu. Dlatego też z logicznego punktu widzenia nie powinniśmy ufać swoim przeczuciom. Z drugiej strony jednak przeczucia nie mają właśnie nic związanego z logiką, a bezradność i zachwianie sprawiają, że postanawiamy im zaufać i nierzadko później okazuje się, że były one jak najbardziej słuszne.

Jak to możliwe, że nasze przeczucia się sprawdzają?

W tym momencie pojawia się kolejna zagadka: jak to możliwe, że nasza intuicja się sprawdza? Tutaj znów trudno wskazać oczywiście na jednoznaczną przyczynę takiego przypadku. Można by to tłumaczyć tym, że ludzki umysł jest w stanie generować ogromną ilość informacji, a tym samym potrafi szybko je przetwarzać i dostosowywać się do danej sytuacji, co wpływa na nasze późniejsze decyzje. Jednak intuicja jest często związana także z procesami nieświadomymi w mózgu. Badania w dziedzinie neurologii sugerują, że pewne obszary mózgu są zaangażowane w podejmowanie decyzji na poziomie nieświadomym. To może prowadzić do przeczuć, które zdają się wynikać z „głębi” umysłu. Poza tym słuszność przeczuć może być konsekwencją analizy emocjonalnej czy instynktów przetrwania. Warto jednak zaznaczyć, że choć intuicja niekiedy się sprawdza, to nie zawsze jest ona nieomylna. Zdarzają się przypadkowe trafienia, które mogą wpływać na nasze postrzeganie trafności intuicji. Dlatego też zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i nie polegać jedynie na własnych przeczuciach – niekoniecznie muszą mieć one miejsce w rzeczywistości, nawet jeśli dotychczas się sprawdzały.

Natomiast w trosce o zdrowy umysł warto zadbać o wysokiej jakości sen. Komfortowy wypoczynek jest jednak możliwy tylko dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łóżka, które powinno uwzględniać wygodny materac, poduszkę oraz ciepłą kołdrę. Tego typu produkty znajdziesz w sleepmed.pl. Jest to producent artykułów sypialnianych o naprawdę wysokiej jakości, które gwarantują zdrowy sen. Produkty SleepMed znajdziesz także w sklepach w Konin.

Intuicja pozostaje fascynującym obszarem ludzkiego umysłu, który pomimo intensywnych badań wciąż kryje wiele tajemnic. Nas jednak najbardziej interesuje to, skąd ona się bierze i dlaczego w tak wielu przypadkach nasze przeczucia znajdują odwzorowanie w rzeczywistości. Niestety trudno na te pytania odpowiedzieć, a już w szczególności na to, czy powinniśmy ufać swojej intuicji.

Przeczytaj także: Prozdrowotne rozwiązania w Twoim domu