Stan skóry jest często odzwierciedleniem ogólnej kondycji całego organizmu. Jednymi z najpowszechniejszych problemów są powstające rozstępy oraz cellulit. Na szczęście dzięki rozwiniętej medycynie i kosmetologii możliwe jest wykorzystanie specjalistycznej wiedzy do tego, aby zapobiegać tym problemom oraz poprawiać stan skóry gdy już się pojawią. Jak pozbyć się rozstępów i cellulitu, a tym samym uzyskać zdrową i gładką skórę?

Czym jest cellulit?

Cellulit czasem określany jest mianem „skórki pomarańczowej”. Przyczyną powstania tej dolegliwości są zaburzenia chłonki i krwi. Ich skutkiem jest bowiem stwardnienie włókien tkanki łącznej i tłuszczowej. Z tego powodu struktura skóry staje się nieregularna i pojawia się degradacyjne zjawisko niezapalne. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet — w szczególności po okresie dojrzewania. Czynniki zwiększające ryzyko powstania cellulitu to ciąża, cykl menstruacyjny i stosowanie różnych typów antykoncepcji i terapii hormonalnej. A w jakich miejscach można z reguły zauważyć cellulit? Najczęściej są to pośladki, uda i biodra, czyli miejsca, w których gromadzi się największa ilość tkanki tłuszczowej. Jakie rodzaje cellulitu można wyróżnić?
Cellulit wodny — najczęściej dotyczy kobiet, które mają skłonność do obrzęków i zmagają się z problemami w zakresie krążenia obwodowego.
Cellulit lipidowy — jego przyczyną są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia i zaburzenia gospodarki lipidowej.

Rozstępy — w jaki sposób powstają?

Rozstępy to naturalne zjawisko, które często dotyka naszego ciała. Pojawiają się z reguły w okresach chudnięcia, tycia czy intensywnego wzrostu. Wynikają z tego, że ciało nie jest w stanie wyprodukować optymalnej ilości kolagenu. Pęknięcia i kreski uznawane przez niektóre osoby za nieestetyczne mogą początkowo swędzieć — z biegiem czasu ich barwa staje się biała i przestają być odczuwalne. Inne przyczyny powstania rozstępów mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi zaburzeniami tkanki łącznej.

Najlepsze sposoby na cellulit!

Gładka i zdrowa skóra — najlepszy sposoby na rozstępy i cellulit!W jaki sposób można walczyć z pojawiającym się cellulitem? Istnieje kilka powszechnie stosowanych metod, które z reguły okazują się efektywne i skuteczne.

  • Szczotkowanie na sucho — włos szczotki powinien być średniej twardości, a jej kształt nie ma większego znaczenia. Masaż należy wykonywać od dołu. Dzięki temu złuszczane będą martwe komórki naskórka — warto korzystać tę metodę w połączeniu ze stosowaniem antycellulitowych kosmetyków. Wtedy efekt będzie najbardziej spektakularny.
  • Wprowadzenie zdrowej diety — w celu pozbycia się cellulitu należy koniecznie podkręcić metabolizm. W tym celu warto zwiększyć ilość spożywanych posiłków. Dodatkowo korzystne z pewnością będzie picie odpowiednich ilości wody — nawodnienie jest podstawą dla zachowania zdrowej cery.
  • Aktywność fizyczna i regeneracja — spacery, rozciąganie, joga czy rower poprawiają mikrokrążenie. A jest ono niezwykle ważnym czynnikiem powiązanym z powstawaniem cellulitu! Ważne jest też regularne wysypianie się. W tym celu warto wyposażyć sypialnię w dobry materac — taki jak jeden z tych dostępnych w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200.
  • Peeling kawowy — zadaniem peelingu jest przede wszystkim działanie złuszczające. Dodatkowo, ziarna kawy działają wyszczuplająco i antycellulitowo.

Pozbądź się rozstępów w kilku krokach!

Rozstępów można uniknąć! Przede wszystkim należy unikać gwałtownych wahań masy ciała. Dotyczy to zarówno tycia i chudnięcia, jak i rozbudowywania masy mięśniowej w zbyt szybkim tempie. Ważna jest też zbilansowana dieta. Ryzyko powstania rozstępów zwiększają niedobory witamin A, E, C oraz B. Bez zdrowego jedzenia, niemożliwe jest zachowanie zdrowej skóry. A jakie są najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się rozstępów kiedy już się pojawią?

  • Stosowanie kosmetyków z witamin E, C, A i B, które poprawią elastyczność skóry i zmniejszą ryzyko zrywania się włókien kolagenowych;
  • Szczotkowanie skóry i stosowanie peelingów może wzmocnić kondycję skóry;
  • Nawilżanie skóry — zarówno przez stosowanie kosmetyków nawilżających, jak i picie optymalnej ilości wody w ciągu dnia.
  • Stosowanie kosmetyków z kolagenem — widocznie przyspiesza proces regeneracji skóry.

Rozstępy często pojawiają się w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. W tych okresach dobór kosmetyków warto konsultować z lekarzem prowadzącym, aby przez brak odpowiedniej wiedzy nie dostarczać do organizmu substancji, które mogłyby się okazać szkodliwe dla dziecka.

Zdrowy styl życia receptą na piękną i gładką skórę

Stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia w znacznym stopniu wpływa na ogólny stan skóry. Pierwszą kwestią jest dbanie o odpowiednią ilość snu. Brak regeneracji może sprawić, że cera będzie ziemista, a także bardziej podatna na niedoskonałości, cellulit i rozstępy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie inne korzyści mogą wynikać z dbania o sen, koniecznie przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/217_pozwol-sobie-na-sen-sprawdz-korzysci-snu-dla-kobiet. Ważne jest też codzienne oczyszczanie skóry — rano i wieczorem. Raz w tygodniu warto zorganizować w swoim domu SPA i wykonać dokładny peeling. Na co dzień duże znaczenie ma także nawilżanie skóry. Godne polecenia są m.in. kremy, w których składzie można znaleźć kwas hialuronowy. Kiedy domowe sposoby nie umożliwiają pozbycia się rozstępów, warto skorzystać z zabiegów oferowanych w gabinecie kosmetologicznym. Do najczęściej wybieranych należą m.in. peelingi chemiczne, laseroterapia, mezoterapia igłowa czy mikroigłowa.

Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny zdrowych nawyków może okazać się pomocne zarówno w zapobieganiu powstawaniu cellulitu, jak i w eliminowaniu zmian skórnych, które już powstały. Warto pamiętać o stosowaniu metody małych kroków oraz zmieniać nawyki stopniowo i systematycznie. Tylko regularna i konsekwentna pielęgnacja może przynieść oczekiwane efekty.