Aktywność fizyczna powinna być obowiązkową częścią codziennej rutyny każdej osoby, która w swoim życiu dba o zdrowie. Jednym z ciekawych rodzajów sportu, który jest nie tylko korzystny dla ciała, ale również przyjemny, jest taniec. Choć wciąż niewiele osób traktuje go jako pełnoprawną dyscyplinę, zdecydowanie warto to zmienić!
Czy taniec to sport?
Taniec jest formą wyrażania emocji i ekspresji. Od tysięcy lat był obecny w życiu społecznym. Pełni funkcje artystyczne, społeczne, religijne, a przy okazji stanowi przyjemną formę ruchu. Mnogość technik i stylów jest tak duża, że praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Tradycyjnie taniec nie jest uznawany za sport. Nie jest dyscypliną olimpijską (choć kiedyś próbowano wprowadzić go na Igrzyska Olimpijskie). Mimo to, w wielu krajach prężnie funkcjonują narodowe federacje tańca, które organizują zawody zarówno na amatorskim, jak i profesjonalnym szczeblu. Turnieje tańca odbywają się w wielu miastach w Polsce, takich jak Konin.
W dzisiejszych czasach bez większych możliwości można uznać taniec za dyscyplinę sportową. Wymaga bowiem sprawności fizycznej, elastyczności i koordynacji ruchowej. Osiągnięcie biegłości wymaga treningu i wielu godzin praktyki. Warto podkreślić też to, że turnieje taneczne ściśle wiążą się z rywalizacją i oceną – a to aspekt wspólny dla wszystkich dyscyplin sportowych. Tancerzy ocenia się pod kątem techniki, wyrazistości i interpretacji muzyki. Taniec to intensywna aktywność, angażująca wiele mięśni. Dzięki treningom możliwe jest m.in. poprawienie kondycji i zwiększenie wytrzymałości oddechowej.
Taniec sportowy – fakty i mity
MIT: taniec jest przeznaczony tylko dla młodych osób.
Tak naprawdę nauka tańca to doskonała aktywność dla osób w każdym wieku. Wiele korzyści z treningów mogą czerpać zarówno dzieci, jak i seniorzy. Zajęcia w parach i różnorodnych formacjach są niezwykle uniwersalne i osoby w każdym wieku mogą z nich korzystać.
FAKT: przygodę z tańcem można zacząć w każdym wieku.
Rozpoczęcie treningów tanecznych w wieku dziecięcym ułatwia dojście do poziomu mistrzowskiego. W tej kwestii sytuacja jest identyczna jak w przypadku każdego innego sportu. Jednak taniec na poziomie amatorskim jest przeznaczony dla każdego, a ograniczenia wiekowe praktycznie nie istnieją.
MIT: taniec można trenować tylko w parach.
Już od dawna taniec nie jest przeznaczony jedynie dla par. Zarówno taniec towarzyski, jak i sportowy można z powodzeniem trenować solo. Popularnością cieszą się także taneczne zajęcia grupowe. Samodzielnie można tańczyć nie tylko hobbystycznie i użytkowo, ale również podczas zawodów sportowych.
Taniec i zdrowie fizyczne
Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób, które chcą obniżyć swoją wagę. Wiele partii mięśniowych jest zaangażowanych w ruch, a zajęcia taneczne o umiarkowanej intensywności pozwalają spalić od 250 do 500 kalorii! Tańcząc, można stracić zbędne kilogramy, ujędrnić sylwetkę i ją uelastycznić. Dużym atutem tego rodzaju aktywności fizycznej jest uniwersalność i pozytywne oddziaływanie na cały organizm.
Lekcje tańca sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi, usprawnieniu krążenia, a tym samym – zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby krążeniowe i schorzenia związane z pracą serca. Ruch jest też korzystny dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, a spowolnieniu ulegają procesy starzenia.
Systematyczne uczęszczanie na lekcje tańca pozwala rozciągnąć, wzmocnić i wyrzeźbić różne partie ciała. Warto pamiętać również o tym, że poprawie ulega postawa i sylwetka. W tańcu ważne jest dbanie o kręgosłup. Jest to aktywność, która doskonale wpływa na samopoczucie osób wykonujących pracę siedzącą. Położenie nacisku na prawidłową postawę zmniejsza narażenie na występowanie bólu pleców. Najlepsze efekty można osiągnąć w połączeniu z troską o sen w wygodnym łóżku. Dbanie o materac to podstawa higieny snu. Rozluźnienie mięśni wspierających kręgosłup w połączeniu z ich wzmacnianiem podczas treningów tanecznych jest ważne dla elastyczności i zdrowia pleców.
Wpływ tańca na zdrowie psychiczne
Taniec to nie tylko doskonały sposób na zdrową i piękną sylwetkę, ale również forma dbania o zdrowie psychiczne. Podczas tańca w ciele są wydzielane hormony szczęścia. Nie bez przyczyny tancerze po treningach cieszą się pozytywnym nastrojem. Rozluźnienie i koncentracja na ruchu sprzyjają relaksowi i stanowią idealną okazję do odcięcia się od codziennych problemów. Wykonywanie układów tanecznych to dobry sposób na zdrowe rozładowanie negatywnych emocji.
Warto pamiętać również o tym, że taniec pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Zapamiętywanie skomplikowanych figur i złożonych układów zmusza umysł do aktywności i mobilizuje budowę nowych połączeń neuronalnych.
Coraz częściej podkreśla się to, że trenowanie tańca może wspierać leczenie niektórych zaburzeń psychicznych. Choreoterapia jest pomocna w minimalizowaniu dolegliwości, z którymi zmagają się chorzy na depresję. Taniec wspiera regulację poziomu serotoniny i dopaminy, które determinują m.in. nastrój i poziom energii. Systematyczne uczestnictwo w zajęciach może też pomóc chorym na zaburzenia odżywiania w zbudowaniu konstruktywnego obrazu własnego ciała.