Odpowiednio dobrany materac to coś, co może realnie wpłynąć na poprawę jakości naszego życia. W jaki sposób? Przede wszystkim w taki, że to dzięki niemu mamy możliwość budzenia się co rano bez bólu wszystkich mięśni po nieprzespanej nocy, a także zachowujemy prawidłową postawę ciała podczas relaksu. Tym samym jest to inwestycja nie tylko w wyposażenie sypialni, ale szczególnie w swoje zdrowie. Do najczęściej wybieranych modeli należą podłoża lateksowe oraz piankowe. Sprawdź, czym się różnią i który będzie lepiej dostosowany do Twoich preferencji!

Dobry materac. Jakie powinien mieć cechy?

To pytanie, które często sobie zadajemy podczas wyboru materaca do łóżka. Najprościej rzecz ujmując, podłoże do spania ma być przede wszystkim wygodne. To główna cecha, na jakiej należy się skupić – nawet najdroższy produkt może nie być wystarczająco komfortowy, jeśli nie dobierzemy go według naszych upodobań. Podstawą, od jakiej należy zacząć wybieranie materaca, jest określenie najważniejszych danych: wiek, wzrost oraz waga użytkownika. Jednak podkreślamy, że to jedynie wskazówka, natomiast istotne jest to, by uwzględniać także własne preferencje.

Cechy materacy piankowych i lateksowych

Materace piankowe i lateksowe - sprawdź, czym się różniąZacznijmy może od tego, czym cechują się materace piankowe. To jeden z najpopularniejszych rodzajów podłoży do spania, które możemy spotkać w wielu polskich sypialniach. Modele najwyższej jakości to materace wysokoelastyczne i termoelastyczne, które dostosowują się do ciała użytkownika, dając maksymalny komfort użytkowania. Stanowią idealne podparcie dla kręgosłupa, wymuszając prawidłowe ułożenie pleców w linii prostej podczas snu. Termoelastyczne materace do łóżka natomiast dodatkowo reagują na temperaturę ciała śpiącej osoby, otulając ją i powodując wrażenie “zapadania się”. Tym samym dają jeszcze stabilniejsze wsparcie dla pleców. Są dość miękkie, dlatego sprawdzają się u osób, które lubią podłoża tego typu. Kolejnym rodzajem są materace lateksowe, które wykonane są z naturalnego mleczka kauczukowego. Wykazują właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, przez co swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w pokojach alergików. Są odporne na zniszczenia i odkształcenia, dlatego jest to inwestycja na kilka kolejnych lat.

Różnice i podobieństwa między materacami piankowymi a lateksowymi

Warto wymienić to, co sprawia, że piankowe i lateksowe materace do spania często mylą się początkującym użytkownikom. Przede wszystkim oba rodzaje dają maksymalny komfort użytkowania. Oczywiście, wszystko zależy od naszych preferencji – podłoża lateksowe są nieco twardsze, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Wśród podobieństw między wymienionymi materacami do łóżka można wymienić także stabilne podparcie dla kręgosłupa – oba rodzaje pozwalają na utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji, przez co śpiąca osoba nie musi przejmować się powstawaniem nowych czy pogłębianiem istniejących wad postawy przez niewłaściwe ułożenie.

Zarówno materace piankowe, jak i lateksowe należy wybierać zgodnie z własnymi potrzebami oraz preferencjami. W ten sposób mamy możliwość podjęcia decyzji, z której będziemy zadowoleni przez kilka kolejnych lat. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na skład produktu – to materiały są odpowiedzialne za najwyższej jakości wypoczynek.