Herbata wydaje się nam idealnym napojem na wieczór, który dobrze relaksuje oraz rozgrzewa organizm. Melisa, mięta czy rumianek faktycznie mogą działać kojąco na nasze ciało i umysł, lecz nie wszystkie gatunki herbaty cechują się podobnymi właściwościami. Tym samym powinniśmy widzieć, że nie każdy napar jest dobry o każdej porze dnia. Wieczorem, szczególnie przed snem, należy uważać na to, co pijemy, aby uniknąć problemów z zasypianiem czy wybudzaniem się w ciągu nocy z powodu pełnego pęcherza. Oto lista herbat, których nie powinniśmy pić w późniejszych godzinach.

Czy warto pić herbatę przed snem?

Wybór herbat i ich smaków jest niesamowicie duży, a większość z nas lubi sięgnąć po ulubiony rozgrzewający napar przed pójściem spać, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Ale czy takie działanie jest dobre dla naszego organizmu? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, a przede wszystkim tego, na jaki rodzaj herbaty się decydujemy. O ile melisa jest znana ze swoich właściwości relaksujących i nasennych, tyle inne rodzaje naporów mogą nam nie przynieść korzyści w zakresie zdrowego nocnego wypoczynku. Poza tym wiele herbat zawiera pewną dawkę kofeiny. Jest to substancja, która pobudza układ nerwowy i może utrudniać zasypianie, zwłaszcza u osób wrażliwych na jej działanie. Spore znaczenie posiada również temperatura napoju. Owszem, ciepła herbata działa kojąco, lecz picie zbyt gorących naparów może powodować dyskomfort dla żołądka oraz jelit. W głównej mierze pamiętajmy jednak o tym, aby nie sięgać po herbaty z poniższej listy.

W trosce o jakość naszego codziennego snu możemy także postawić na komfortowe materace od marki SleepMed! Pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-80×200/ lub w sklepach w Konin znajdziemy wiele sprawdzonych modeli, które sprawią, że nocny wypoczynek będzie jeszcze głębszy. Warto przy tym dowiedzieć się, dlaczego akurat materace hybrydowe są najlepszym wyborem dla zdrowia:

Herbata czarna

Czarna herbata to bez dwóch zdań najpopularniejsze rozwiązanie wśród herbat. Ceniona jest za intensywny smak, jednak jej picie tuż przed snem nie jest zalecane. Wpływ na to mają oczywiście jej właściwości pobudzające. Substancje, które posiada, mogą mieć negatywny wpływ na proces zasypiania oraz jakość całego snu. Choć czarna herbata zawiera o wiele mniej kofeiny niż kawa, nadal zwiększa czujność organizmu i opóźnia poczucie zmęczenia. Istotną rolę odgrywa tutaj także teina, która może prowadzić do uczucia niepokoju oraz powodować częstsze wizyty w toalecie.

Herbata zielona

Zielona herbata to kolejny gatunek na liście, który negatywnie wpływa na jakość snu. Ponownie podstawowym problememJakiej herbaty nie należy pić przed snem? jest tutaj spora zawartość kofeiny. Warto wiedzieć, że osoby wrażliwe na tę substancję, mogą odczuwać jej działanie nawet po niewielkiej filiżance naparu. Podobnie również jak w przypadku czarnej herbaty zielona cechuje się właściwościami moczopędnymi, co zadecydowanie zakłóca sen i zmusza nas w nocy do wstania z łóżka. Jeżeli cenimy sobie smak tego naparu, warto sięgnąć po wersje bezkofeinowe lub ograniczyć jego spożycie do wcześniejszych godzin dnia. Zielona herbata jest o wiele lepszym rozwiązaniem na pobudzenie, np. w trakcie pracy, aniżeli na zrelaksowanie umysłu w porze wieczorowej.

Pokrzywa

Pokrzywa to z kolei herbata ziołowa, która cieszy się uznaniem ze względu na właściwości pielęgnacyjne dla skóry, paznokci oraz włosów. Ponadto działa oczyszczająco i potrafi wzmacniać odporność organizmu. Nie każdy jednak wie, że jest to kolejny gatunek, którego spożycie powinniśmy ograniczyć w wieczornych godzinach. Poza tymi licznymi korzyściami pokrzywa posiada działanie moczopędne. Stymuluje pracę nerek i usuwa toksyny, co przyczynia się do częstszych wizyt w ubikacji. Dodatkowo pokrzywa potrafi wpływać na poziom energii. Choć nie zawiera kofeiny, jej działanie wzmacniające i odżywiające może u niektórych osób wywoływać lekkie pobudzenie, co zdecydowanie nie sprzyja zasypianiu. Warto zatem pamiętać o zachowaniu umiaru oraz piciu naparu o odpowiedniej porze dnia.

Skrzyp polny

Podobnymi właściwościami charakteryzuje się herbata ze skrzypu polnego. To zioło, które posiada szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, lecz nie będzie dobrym rozwiązaniem dla zdrowia naszego snu. Po pierwsze skrzyp polny działa moczopędnie, a to oznacza zwiększone wydalanie moczu. Po drugie wspiera procesy detoksykacyjne organizmu, co nie pozwala wyciszyć się naszemu ciału, kiedy kładziemy się do snu. W rezultacie nocny wypoczynek zostaje zakłócony, nie cieszy się najlepszą jakością, a my możemy czuć się zmęczeni w ciągu kolejnego dnia. Skrzyp polny zawiera również krzemionkę, która wzmacnia tkanki i wspiera zdrowie kości. Jednak jej działanie odżywcze może u niektórych osób powodować subtelne pobudzenie organizmu, co ponownie nie sprzyja relaksacji przed snem.

Mniszek lekarski

Jaki jest natomiast związek między piciem mniszka lekarskiego a jakością wypoczynku? Tutaj po raz kolejny ten rodzaj herbaty może nie być najlepszym wyborem. Jednym z głównych powodów jest moczopędne działanie, które pobudza do pracy nerki oraz resztę układu moczowego. Częste wizyty w toalecie w trakcie nocy nie są tym, za czym przepadamy, dlatego też warto zrezygnować z mniszka lekarskiego w godzinach wieczornych. Dodatkowo taki napar wspiera funkcjonowanie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak występowanie intensywnych procesów oczyszczających i trawienia, które ponownie nie pozwalają się zrelaksować wtedy, kiedy tego oczekujemy.

Mocne herbaty aromatyzowane

Dość popularne są również herbaty aromatyzowane o owocowych smakach czy z dodatkiem przypraw lub olejków eterycznych. Tego rodzaju naparów ponownie jednak nie powinniśmy spożywać przed snem. Jest to uzasadnione przede wszystkim faktem, że większość tych herbat produkuje się na podstawie czarnej odmiany. Tym samym posiadają one sporą zawartość kofeiny oraz teiny. Substancje te pobudzają organizm, nie pozwalając nam cieszyć się głębokim snem. Co więcej, intensywne aromaty tych herbat wpływają na krążenie, utrudniając wyciszenie się i prowadząc nawet do dyskomfortu czy zgagi. Aby uniknąć tego typu problemów, lepiej stawiać na delikatne ziołowe napary, które nie zawierają zbędnych dodatków.

Odpowiedź na pytanie, jakich herbat należy unikać przed snem, staje się teraz znacznie prostsza. Już wiemy, że powinniśmy zrezygnować głównie z tych gatunków, które posiadają spore ilości kofeiny. Wpływ na jakość naszego snu może mieć także działanie moczopędnie niektórych naparów. Jeśli jesteśmy wrażliwi na tego typu elementy, zdecydujmy się na napoje, które z pewnością nie będą wywoływać dyskomfortu.