Postanowienia noworoczne to fascynująca tradycja, która pozwala spojrzeć na nadchodzący rok jak na okazję do przemiany – zarówno w zakresie nawyków, jak i wyglądu. Traktujemy je jako szansę na świeży start, dzięki któremu nasza codzienność może zyskać na jakości. Każdy z nas choć raz w życiu stworzył listę noworocznych postanowień, jednak często pozostawała ona niezrealizowana. Jak zatem sprawić, by te plany rzeczywiście stały się częścią naszego życia, umożliwiając nowy początek?
Trzymanie się postanowień – dlaczego jest tak ciężkie?
Trzymanie się postanowień faktycznie sprawia nam ogromną trudność, ponieważ zwykle wymagają one wielu wyrzeczeń, a nawet całkowitej zmiany naszego dotychczasowego stylu życia. Tak naprawdę najłatwiej jest nam je zaakceptować na początku, kiedy jesteśmy pełni zapału i energii do działania. Wtedy nowo wprowadzone nawyki wydają nam się świeże, przez co są bardziej atrakcyjne i łatwiejsze do przestrzegania. Długoterminowo zmiany w rytuale dziennym stają się prawdziwie męczące. Najczęściej wynika to z faktu, że cele, które przed sobą stawiamy wcale nie są realnie osiągalne ani konkretne. Nierealistyczne oczekiwania od rzeczywistości i od samego siebie wprawiają nas w uczucie ogromnej frustracji, przez którą nie jesteśmy w stanie kontynuować naszych działań.
Jakie powinny być nasze cele?
Przede wszystkim warto zadbać, aby nasze postanowienia noworoczne były precyzyjnie określone i obejmowały konkretne działania w określonym czasie, na przykład: „Chcę schudnąć 5 kilogramów w ciągu roku”. Powinny być również mierzalne, co pozwoli klarownie monitorować postępy i upewnić się, że zmierzamy w odpowiednim kierunku. Niezwykle istotne jest, aby cele były osiągalne, ponieważ nierealistyczne założenia prowadzą jedynie do frustracji i braku widocznych efektów. Warto, by pozostawały też w zgodzie z naszymi wartościami oraz długoterminowymi zamierzeniami, co pozwoli osiągnąć największe korzyści. Wyznaczenie terminu realizacji postanowień ma kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie on wzmacnia naszą motywację do osiągnięcia założonych celów. Dzięki temu stają się one bardziej realne, a my zyskujemy większą determinację do ich realizacji.
Zacznijmy od małych kroków
Postanowienia, które całkowicie odbiegają od naszych naturalnych nawyków mogą wydać się nam skrajnie przytłaczające. Z tego względu kluczowa jest wiara w siebie oraz stopniowe wprowadzanie zmian w życie. Nie warto narzucać sobie drastycznych zmian, gdyż mogą one wywołać negatywne skutki, obniżając nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet wpływając negatywnie na zdrowie.
Na przykład, jeśli chcemy rozpocząć bieganie, warto zacząć od spacerów, stopniowo zwiększając ich intensywność. Dzięki temu damy naszemu ciału i umysłowi czas na adaptację do nowych warunków, co przyniesie wiele korzyści. W ten sposób z pewnością odczujemy pozytywne efekty postanowienia, a bieganie stanie się dla nas naprawdę przyjemną aktywnością. Gdybyśmy od razu narzucili sobie codzienne kilkukilometrowe biegi, nasze ciało i psychika mogłyby tego nie wytrzymać. W efekcie, po wygaśnięciu początkowego entuzjazmu związanego z wyznaczeniem celu, najprawdopodobniej porzucilibyśmy postanowienie, odkładając jego realizację na kolejny rok.
Znajdźmy coś, co nas motywuje
Trzymanie się postanowień noworocznych wymaga ustalenia systemu nagród, który wspiera naszą motywację. Siłę można odnaleźć na wiele sposobów, w zależności od tego, co jest dla nas najważniejsze i jakie wyznajemy wartości. W realizacji wielu postanowień dużym wsparciem może okazać się relacja z przyjaciółmi i rodziną, ponieważ to właśnie oni najczęściej podnoszą nas na duchu po niepowodzeniach. Pamiętajmy również, aby od czasu do czasu, po osiągnięciu jednego z celów, nagradzać się na przykład miłymi chwilami spędzonymi w samotności lub w gronie bliskich. Warto mieć zawsze coś, na co możemy czekać, ponieważ dzięki temu chętniej zaangażujemy się w realizację swoich planów. Przyjemne aktywności, jakie oferuje Konin, z pewnością pomogą nam w wytrwaniu w postanowieniach.
Dużą dawkę motywacji może nam również zapewnić materialna forma naszych postanowień. Warto więc spisać swoje cele na kartce w punktach, a nawet oprawić je w ramkę, by codziennie móc spoglądać na wyznaczone przez nas zadania.
Postanowienia noworoczne – ciekawostki
Badania pokazują, że najwięcej postanowień noworocznych dotyczy naszego zdrowia. Większość z nich związana jest z aktywnością fizyczną, dietą, a także z finansami i rozwojem osobistym. Świadczy to o tym, jak bardzo zależy nam na zmianie niezdrowych nawyków oraz stworzeniu codzienności, która przyniesie nam większą satysfakcję. Niezastosowanie się do kluczowych zasad sprawia, że osiąganie celów staje się znacznie trudniejsze, a większość z nas porzuca je już w trzecim tygodniu stycznia, w dniu nazywanym dniem rezygnacji. Niestety, tylko 8% społeczeństwa udaje się utrzymać postanowienia przez cały rok, co wydaje się dość pesymistyczne.
Odpoczynek – klucz do sukcesu
Pamiętajmy, aby nie nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków, ponieważ takie podejście często prowadzi do efektów odwrotnych do zamierzonych. Jeśli naprawdę zależy nam na utrzymaniu postanowień przez cały rok, powinniśmy równie dużą uwagę poświęcić regeneracji, która dostarcza nam motywacji niezbędnej do pokonywania przeciwności losu. To właśnie sen pozwala nam odzyskać siły, które wzmacniają nasze działania i wspierają wprowadzane nawyki. Jakościowy relaks można wspomóc, dbając o odpowiednie przygotowanie środowiska snu. Bardzo ważne są wybrane przez nas akcesoria sypialniane, łóżka https://abcsnu.pl/24-lozka oraz ich rozmieszczenie w strefie snu. Równie istotny jest odpowiednio dobrany materac, który przede wszystkim odpowiada na potrzeby naszego ciała i indywidualne preferencje. Dzięki niemu zyskamy głęboki spokój podczas snu oraz szansę na rzeczywistą poprawę codziennych nawyków.
Postanowienia noworoczne potrafią być wymagające, a ich realizacja statystycznie rzadko kończy się sukcesem, jednak przy odpowiedniej motywacji mamy szansę na powodzenie. Wyznaczenie konkretnych celów, dyscyplina i wsparcie bliskich zagwarantują nam niemal pewny sukces. Dzięki odpowiednim technikom odmienimy naszą codzienność, ciesząc się nowymi, pozytywnymi nawykami.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o małym kocie?